Jakie zniżki przysługują emerytom?

Kiedy senior osiągnie odpowiedni wiek, zyskuje równocześnie prawo do wielu obniżek oraz przywilejów. Mają one na celu przede wszystkim ułatwić życie osobom starszym i schorowanym, u których niejednokrotnie wysokość wypracowanej emerytury nie wywołuje uśmiechu na ustach.

ulgi dla emerytów
ulgi dla emerytów

Tańsze bilety kolejowe

Jakie są przewidziane zniżki dla emerytów? Wbrew pozorom jest co wyliczać, bowiem obniżek jest multum. Jednak jako najpopularniejsze przywileje seniorów wymienia się najczęściej darmowe przejazdy dla emerytów komunikacją miejską. Co więcej, istnieje też możliwość skorzystania z tańszych przejazdów komunikacją kolejową. Kiedy senior kończy 60 lat, ma prawo zakupić w kasie kolejowej bilet tańszy aż o 30%, zaś w trakcie jazdy posiadać musi przy sobie dokument potwierdzający wiek. Należy zaznaczyć, że PKP Intercity aż dwa razy do roku pozwala seniorom w ramach promocji zakupić też bilet jeszcze o kolejne 7% tańszy.

darmowe przejazdy dla emerytów
darmowe przejazdy dla emerytów

Darmowe badania

Inne ulgi dla emerytów pozwalają na skorzystanie z darmowych badań oraz odbiór bezpłatnych leków. Świetnym przykładem na zastosowanie teoretycznych założeń w realnym życiu jest wykonywanie badań piersi w coraz bardziej popularnych mammobusach, z których całkowicie za darmo skorzystać mogą kobiety w przedziale wiekowym 50 – 59 lat. Program promujący badania mammograficzne oraz profilaktykę piersi podstawia w większych miastach wspomniane mammobusy, gdzie owe badanie zostaje przeprowadzane. Oczywiście badań promujących zdrowy tryb życia adresowanych dla seniorów w odpowiednim przedziale wiekowym jest znacznie więcej.

Darmowe badania dla emerytów
Darmowe badania dla emerytów

Darmowe leki

Emeryci, którzy osiągnęli 75. rok życia uzyskali jednocześnie uprawnienia do skorzystania z darmowych leków, które spisane zostały na specjalnej liście. Lista zawiera ponad 2 tysiące pozycji, wyszczególniając medykamenty stosowane w chorobach wieku starczego i nie tylko. Dostępny jest również szereg leków użytkowanych w przypadku chorób reumatologicznych, kardiologicznych oraz urologicznych.

Darmowe leki dla emerytów
Darmowe leki dla emerytów

Darmowy abonament RTV

Od czasu do czasu głośno jest o opłacie, jaką jest konieczność pokrywania kosztów abonamentu RTV. Jest to opłata za użytkowanie telewizora oraz radia w każdym gospodarstwie domowym. Wiele osób nie opłaca abonamentu RTV, chociaż w ich gospodarstwie domowym znajduje się sprzęt pozwalający na korzystanie z dostępu mediów. Tymczasem wystarczy, że sprzęt zarejestrowany zostanie na osobę powyżej 75 roku życia, która zamieszkuje w danym gospodarstwie domowym, gdyż jest ona wtedy całkowicie zwolniona z konieczności opłacania abonamentu.

Darmowy abonament RTV dla emerytów
Darmowy abonament RTV dla emerytów