Przemoc domowa, przemoc fizyczna i psychiczna – jak reagować i gdzie zgłaszać?

Przemoc domowa, pomimo trendu nagłaśniającego problem, wciąż stanowi w wielu środowiskach temat tabu. Szczególnie że sąsiedzi zazwyczaj nie chcą wiedzieć, co dzieje się za ścianą, tłumacząc się przy tym, że nie należy wtrącać nosa w nie swoje sprawy. Naturalnie, nie wolno nikomu w życie wtargnąć z buciorami, jednak czujność i wzajemna pomoc to często nadal tylko piękne slogany.

Znęcanie psychiczne i fizyczne
Znęcanie psychiczne i fizyczne

Czy awantura domowa to już przejaw przemocy panującej w rodzinie, czy może to tylko ostrzejsza wymiana zdań? Granica pomiędzy głośnym spięciem partnerskim a przemocą jest stosunkowo cienka i łatwo ją przekroczyć. Można jednak przyjąć, że jeśli kłótnia jest sporadycznym przypadkiem, a na co dzień innych przejawów nieprawidłowości w rodzinie nie dostrzega się, to z dużym prawdopodobieństwem do przemocy nie dochodzi. Oczywiście, jeśli stosunki pomiędzy sąsiadami są zażyłe, można pokusić się nawet o sugestywne sprawdzenie czy w domu obok wszystko wciąż jest w porządku.

gdzie zgłosić patologię w rodzinie
gdzie zgłosić patologię w rodzinie

gdzie zgłaszać awantury domowe

Jeśli natomiast awantury powtarzają się, a wręcz są nieodłączną częścią dnia, interwencja jest mile widziana. Nie trzeba nawet reagować osobistą wizytą, lecz poprosić o pomoc odpowiednie służby. Jednak gdzie zgłaszać awantury domowe? Zgłoszenia dokonać można poprzez numer alarmowy 112, gdzie operator podejmie dalsze działania, a na miejsce wezwana zostanie patrol policji.

Będąc świadkiem notorycznych krzyków i awantur, a także niewłaściwych zachowań, należy reagować. W pierwszej kolejności z pewnością należy zwiększyć czujność oraz zmysł obserwacji. Niewykluczone, że ofiara przemocy posiada siniaki bądź zachowuje się w sposób wycofany, który wskazuje, że może doznawać krzywdy. Gdzie zgłosić przemoc domową, jeśli podejrzewamy jej występowanie? Skorzystać można z numeru alarmowego 112, ale istnieją inne ośrodki pomocowe. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z pewnością obejmie pokrzywdzonych pomocą. Istnieje również możliwość zadzwonienia na tzw. Niebieską linię, gdzie zadzwonić może zarówno świadek przemocy, jak również osoba pokrzywdzona.

gdzie zgłaszać awantury domowe
gdzie zgłaszać awantury domowe

Znęcanie psychiczne

Najciężej jednak dostrzec oraz udowodnić przemoc psychiczną. Niestety nadal w wielu pozornie wzorowych rodzinach stosowanie przemocy psychicznej jest na porządku dziennym. Ofiary nie trzeba wcale dotknąć, aby doznała krzywdy. Przemoc psychiczna to zastraszanie bądź poniżanie, ciągłe wyzwiska i deptanie poczucia wartości krzywdzonej osoby. Kiedy pojawia się przypuszczenie występowania przemocy, należy zastanowić się, gdzie zgłosić znęcanie psychiczne. Oczywiście z pomocą przyjdą już wymienione służby oraz instytucje społecznie.

Znęcanie psychiczne
Znęcanie psychiczne