Ile wynosi prędkość samolotu pasażerskiego w trakcie startu i lotu maszyny?

Z roku na rok rośnie liczba osób, które śmiało mogą powiedzieć, że nie tylko weszły na pokład samolotu, ale także podróżowały nim. Niemniej jednak wciąż istnieje spora grupa ludzi, którzy na pokład samolotu nie weszły, a nawet bardzo obawiają się takiej podróży. Należy jednak pamiętać, że wraz z każdym kolejnym rokiem przeloty samolotowe są coraz bardziej bezpieczne. Jest to niewątpliwie spowodowane wypuszczaniem w trasy powietrzne coraz to nowsze i zarazem doskonalsze modele samolotów.

Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, jaka jest prędkość samolotu pasażerskiego. Pytanie to wbrew pozorom jest rozbudowane, ponieważ nie chodzi tylko o to, z jaką prędkością leci samolot, ale również o prędkość startową pojazdu.

prędkość samolotu
prędkość samolotu

Prędkość startowa samolotu

Prędkość startowa samolotu nie jest liczbą jednolitą, a podawany do informacji publicznej przedział plasuje się pomiędzy 170 km/h a nawet 330 km/h. Skąd wzięła się taka rozbieżność? Jest ona wynikiem wielu rozmaitych czynników, które są związane zarówno z samym modelem samolotu i jego danymi technicznymi, ale również z tak prozaicznym czynnikiem jak warunki pogodowe. O ile różnice wynikające z pogody nie dziwią, o tyle można zadać pytanie, co do prędkości startowej ma model samolotu? Z samolotem jest podobnie jak z pojazdem samochodowym. Na prędkość ma wpływ zarówno moc silnika czy ciężar maszyny.

Samolot nie leci jeszcze, kiedy tylko oderwie się od pasa startowego. Dopóki maszyna nie osiągnie wymaganej wysokości, która obecnie szacowana jest na około 10 tysięcy stóp, cały czas jest mowa zaledwie o jej wznoszeniu. Dopiero późniejszą fazę lotu uważa się za właściwy lot samolotu. Uzyskana ostatecznie wysokość maszyny również nie pozostaje bez znaczenia, chociaż ktoś mógłby powiedzieć, że samolot mógłby latać zarówno na wysokości 10 tysięcy stóp jak również 5-6 tysięcy. Oczywiście można wykonywać loty niskie, jednak nie jest to uważane za ekonomiczną opcję. W przypadku przelotu samolotem ogromną wagę odgrywa gęstość powietrza. Im rzadsze powietrze, tym mniejszy stanowi ono opór dla lecącej w poprzek maszyny, a co za tym idzie, samolot spala mniej paliwa w trakcie lotu.

Prędkość startowa samolotu
Prędkość startowa samolotu

Z jaką prędkością leci samolot ?

Prędkość lotu samolotu pasażerskiego jest też uzależniona od jego warunków technicznych i otaczających warunków atmosferycznych. Przyjmuje się jednak, że średnia prędkość lecącego samolotu wynosi 800 – 1000 km/h, przy czym najszybszy pasażerski samolot świata osiągnął prędkość 2500 km/h.

Jeżeli nigdy nie leciałeś samolotem a chciałbyś odczuć wrażenia temu towarzyszące warto sobie sprawić lot widokowy samolotem Cesna 150. Dzięki temu będziesz mógł doświadczyć przyjemności latania oraz panujących w samolocie warunków i przeciążeń.

Z jaką prędkością leci samolot ?
Z jaką prędkością leci samolot ?