Najwyższy budynek w Polsce

Najwyższym budynkiem w Polsce jest Varso Tower wchodzący w skład kompleksu budynków biurowych na warszawskiej Woli. Verso Tower liczy 310 metrów i ma 53 kondygnacje. Jest to także najwyższy budynek w Unii Europejskiej.

Warszawki drapacz chmur najwyższym budynkiem w Polsce

W grudniu 2016 roku rozpoczęła się budowa inwestycji na dużą skalę. W Warszawie, na rogu ulicy Chmielnej i Alei Jana Pawła II, przez 6 lat wznoszono Varso Tower. Budowa zakończyła się we wrześniu 2022 roku. Od tej pory Varso Tower jest nie tylko najwyższym budynkiem w Polsce, ale (póki co), najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Prześcignął zarówno Commerzbank Tower (Niemcy) mierzący 300 merów wysokości, jak The Shard (Londyn) o wysokości 309,6 m.

zdjęcie warszawskich wieżowców

Varso Tower – najważniejsze informacje

Varso Tower to 6 budynek pod względem wielkości w Europie. Prześcigają go rosyjskie: Łachta Center, Wieża Federacji, OKO, Neva Towers i Mercury City Tower. Jednak, na terenie unii Europejskiej, jest to najwyższy budynek. Początkowo Varso Tower miał mieć 130 metrów wysokości, jednak w trakcie budowy okazało się, że może być znacznie wyższy! Varso Tower wchodzi w skład kompleksu liczącego 3 budynki – główny budynek Varso ma właśnie 310 metrów (wraz z ażurową iglicą), a dwa mniejsze budynki liczą 90 i 81 metrów. Łącznie ich powierzchnia to 140 tys. m2. Na 230 metrze znajduje się taras widokowy, który jest najwyżej położonym tarasem widokowym w Polsce. Cały kompleks połączony jest ze sobą na poziomie parteru. Podziemny parking ma aż 4 kondygnacje i może pomieścić prawie 2000 pojazdów ( 1100 samochodów, 80 motocykli, 750 rowerów).

warszawskie wieżowce

Ciekawostki o Varso Tower

Varso Tower stanął na działce zakupionej przez słowacką firmę HB Reavis od PKP. Podczas przygotowywania terenu pod budowę, znaleziono głaz narzutowy o wadze 60 ton! Najprawdopodobniej został on sprowadzony przez lodowiec aż 1,5 mln lat temu! Głaz znajduje się obecnie przy Bibliotece Narodowej. Iglica na dachu Varso Tower liczy 80 metrów i waży aż 53 tony!