Największy port w Europie 

Przeładowano w nim ponad 460 mln ton, ma powierzchnię aż 105 km2 i jest portem uniwersalnym. Przez długi czas uznawany był za jeden z najbardziej ruchliwych portów na świecie. Mowa oczywiście o porcie kontenerowym Haven van Rotterdam znajdującym się w Holandii!

Haven van Rotterdam – port nad Morzem Północnym

Haven van Rotterdam jest portem zlokalizowanym w delcie Renu i Mozy nad Morzem Północnym. Jego powierzchnia wynosi 105 km2 – jest więc naprawdę duży i dosięga nawet do centrum Rotterdamu! Co więcej, rozciąga się także pomiędzy Rotterdamem a Maasvlakte na odcinku 40 km.

port

Haven van Rotterdam – jeden z największych portów świata

Nikogo nie dziwi fakt, że największymi portami na świecie są porty azjatyckie. Największy obecnie port jest w Szanghaju, na drugim miejscu jest Singapur, a na trzecim Shenzhen. Piąte miejsce pod względem wielkości przypada portowi w Rotterdamie. Jednak, do roku 1986 to właśnie Haven van Rotterdam był najbardziej ruchliwym portem na świecie. Co więcej, nadbrzeże portu w Rotterdamie ma głębokość 24 metrów, co oznacza, że jest w stanie przyjmować największe statki świata. Przykładem może być masowiec MS Berge Stahl, największy tego typu statek na świecie, który mając pełen załadunek, zanurza się na 23 metry.

na obrazku znajdują się konteneryw. porcie

Jeden z najbardziej nowoczesnych portów świata

Haven van Rotterdam oprócz tego, że jest największym portem w Europie i jednym z największych portów na świecie, to zalicza się go również do najbardziej nowoczesnych portów. Wyposażony jest w szereg innowacyjnych technologii służących do bardzo precyzyjnych pomiarów. Wyposażony jest w liczne czujniki, które zbierają dane w czasie rzeczywistym na temat stanu pogody, a dzięki technologiom takim jak Lidar czy CAD mogą tworzyć szczegółowe topograficzne reprezentacje powierzchni, czy tworzyć w pełni zautomatyzowany system transportowy. Inne wykorzystywane tu technologie to m.in. Dron Traffic Management System, który pozwala na zarządzanie operacjami bezzałogowych statków czy tez U-Space do obsługi dronów.