Największe zoo w Polsce

Jakie jest największe zoo w Polsce? To oczywiście zoo w Gdańsku! Zajmuje ono powierzchnię aż 123 hektarów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i zamieszkuje go ponad 200 gatunków zwierząt!

Zoo w Gdańsku – najważniejsze informacje

Gdański Ogród Zoologiczny położony jest w Oliwie, jednej z dzielnic Gdańska. Ma największą powierzchnię ze wszystkich funkcjonujących w Polsce Ogrodów Zoologicznych – 123 hektary! Został oficjalnie otwarty w roku 1954. Jednak jego korzenie sięgają międzywojnia. Przed II wojną światową na terenie dzisiejszego zoo funkcjonował zwierzyniec z licznymi zwierzętami; zaczynając od jeleni, dzików i szopów, aż po małpy, żyrafy, bizony czy niedźwiedzie brunatne! Zwierzyniec funkcjonował do wybuchu wojny. Los tych zwierząt niestety nie jest znany.

pingwiny

Największe Zoo w Polsce z rzadkimi gatunkami zwierząt

Na połowę XX wieku (lata 50. i 60.) przypada bardzo szybki rozwój gdańskiego zoo, co niewątpliwie było zasługą oddanego dyrektora Michała Massalskiego, który zadbał o to, aby w zoo można było podziwiać naprawdę dużo zwierząt, a przede wszystkim, aby miały odpowiednie warunki. W latach 80. zoo mogło pochwalić się już ponad 170 gatunkami zwierząt. Obecnie w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym można podziwiać ponad 200 gatunków zwierząt, w tym również te bardzo rzadkie, a wśród nich anoa, lutanki jawajskie, oryksy szablorogie czy hipopotamy karłowate.

zdjęcie przedstawia ptaki w zoo

Rozwój gdańskiego zoo

Największe w Polsce zoo wciąż się rozwija. Każdego roku zoo odwiedzają setki tysięcy zwiedzających, którzy mogą na terenie ogrodu spędzić cały dzień, podziwiając mniej i bardziej znane gatunki zwierząt. Ogród został wpisany do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych oraz do Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Dzięki temu istnieje nie tylko możliwość wymiany zwierząt między placówkami zrzeszonymi, ale także daje to ogromny dostęp do wiedzy naukowej oraz uczestnictwa w wielu różnych programach badawczych. Ogrody zrzeszone muszą wciąż się rozwijać i pozyskiwać nowe gatunki zwierząt. Dyrektorem zoo od 2023 roku jest Emilia Salach.