Najpiękniejsze i największe pustynie świata

Pustynia. Powszechnie uważa się ją za ogromny obszar w zasadzie niemal pozbawiony życia. Na pustyni nie występuje ani zwarta roślinność, ani nie sposób na pierwszy rzut oka dostrzec bogatej fauny. Na terenach pustynnych niezwykle ciężko jest również o bodajby kroplę wody, co bez wątpienia w znacznym stopniu przyczynia się do oceniania pustyni jako terenów na dłuższą metę niezdatnych do życia.

największa pustynia na świecie
największa pustynia na świecie

Jaka jest największa pustynia na świecie ?

Niewiele osób pamięta, że wbrew wszelkim pozorom pustynie charakteryzują się niezwykle bogatą, a przy okazji specyficzną fauną oraz florą. Dokładnie tak wygląda to w przypadku najbardziej popularnej pustyni, o której słyszały nawet dzieci, Saharze. Sahara bez cienia wątpliwości zaliczana jest do kolosalnie wielkich obszarów pustynnych, mylnie nawet uważana przez wielu za największą. Owszem, nie sposób odmówić Saharze tytułu królowej pustyń, niemniej jednak za największa pustynia na świecie to bez dwóch zdań pustynia lodowa zlokalizowana na Antarktydzie.

Największa pustynia na świecie to Sahara

największe pustynie afryki
największe pustynie afryki

Powierzchnia Sahary

Bądź co bądź powierzchnia Sahary imponuje, a szacowana jest na około 9 milionów kilometrów kwadratowych. Jej piaski swoim bogactwem zachwycają ludność aż 11 państw afrykańskich. Sahara rozciąga się bowiem między innymi na terytorium Egiptu, Tunezji, Sudanu, Maroko, Algierii, Mali, Nigru bądź Mauretanii. Warto wspomnieć, że część terenów pozostaje pod kontrolą Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej. Co więcej, zdecydowanie większa część Sahary to piaszczyste wydmy bądź kamienie. Pomimo struktury oraz niezwykle słabo rozwiniętej sieci dróg, Sahara stwarza ogromne możliwości zysków. Zachodnie wybrzeże stanowi ogromny potencja dla pozyskania energii z wiatru, zaś złoża fosforytów szacowane są jako najbogatsze na świecie.

Powierzchnia Sahary
Powierzchnia Sahary

Najstarsza pustynia

Najstarsza, lecz zarazem nie największa pustynia świata to Namib. Jej wiek określa się na około 55 milionów lat. Namib ma charakter piaszczystej równiny z przemieszczającymi się wyjątkowymi półksiężycowatymi piaszczystymi wydmami. Dodatkowo pustynię zamieszkują unikalne gatunki zwierząt jak oryks południowy czy stosunkowo niedawno odkryty złotokret.

Pustynia Namib
Pustynia Namib

Pustynia Arabska

Jednakże pustynia to nie tylko piasek czy monotonny krajobraz ciągnący się od horyzontu po horyzont. Doskonałym przykładem okaże się Pustynia Arabska granicząca z Morzem Arabskim, Arabią Saudyjską oraz Pustynią Syryjską. Chociaż na Pustyni Arabskiej znajdują się również ogromne pokłady piasku, to jednak można tam cieszyć oko licznymi pasmami górskimi. Dodatkowo Pustynia Arabska znana jest szczególnie ze swoich naturalnych bogactw – ropy naftowej, gazu ziemnego oraz siarki.

Pustynia Arabska
Pustynia Arabska