Jakie jest najmniejsze miasto w Polsce oraz na świecie ?

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”, twierdził popularny poeta Stanisław Jachowicz. W rzeczywistości nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, bowiem faktycznie całe rzesze osób przyznają jednogłośnie wręcz, że Polska wciąż pozostaje nieodkryta. Być może z tego właśnie powodu coraz więcej osób planując wakacyjne wojaże, decyduje się na pozostanie w kraju, zamiast wyjeżdżać poza jego granice.

Pomimo rosnącego zamiłowania dla Polski, wciąż największą popularnością cieszą się miejsca znane i popularne. Tym samym na szczycie listy chętnie odwiedzanych polskich miast plasują się te największe, najlepiej rozbudowane oraz z szeregiem rozlokowanych wokół zabytków bądź atrakcji turystycznych. Jednocześnie warto zastanowić się, jakie jest najmniejsze miasto w Polsce i gdzie się znajduje. Istnieje duża szansa, że ostatecznie będzie ono również chętnie odwiedzanym punktem w kraju.

Jakie jest najmniejsze miasto w Polsce ?

Za zdecydowanie najmniejsze miasto Polski uznaje się miejscowość o nazwie „Wyśmierzyce” zlokalizowaną w województwie mazowieckim. Wyśmierzyce liczą sobie 924 mieszkańców, którzy na co dzień cieszyć się mogą sąsiedztwem pięknej rzeki Pilicy. Miasto założone zostało w roku 1338 i pierwotnie uważane pozostawało za miasto duchowne. Być może właśnie z tego tytułu za zabytki uważa się wyłącznie elementy kościelne. Mowa o Kościele Św. Teresy z Ávili, organistówce oraz dzwonnicy, których pochodzenie datowane jest na XIX w. Pomimo niekwestionowanego tytułu najmniejszego miasta w kraju, Wyśmierzyce posiadają zlokalizowane na swoim terenie ośrodki edukacyjne, czyli szkołę podstawową oraz przedszkole. Warto zaznaczyć, że na terenie miasta od 1965 aktywnie działa klub piłki nożnej.

Wyśmierzyce - Najmniejsze miasto w Polsce
Wyśmierzyce – Najmniejsze miasto w Polsce

Jakie jest drugie najmniejsze miasto w Polsce ?

Za drugie w kolejności najmniejsze miasto naszej ojczyzny uważa się Działoszyce liczące raptem o 20 mieszkańców więcej. Miasto zlokalizowane jest w województwie świętokrzyskim nad piękną rzeką Nidzicą. Podobnie do Wyśmierzyc, Działoszyce poszczycić mogą się przepięknym kościołem pw. Trójcy Świętej. Niemniej jednak nie jest to jedyny zabytek położony na terenie miasta, ponieważ znajduje się tam również zrujnowana synagoga z 1852 r. oraz cmentarz z XIX w. z kaplicą grobową rodziny Michalskich.

Działoszyce - drugie najmniejsze miasto w Polsce
Działoszyce – drugie najmniejsze miasto w Polsce

Jakie jest drugie najmniejsze miasto na świecie ?

Jednocześnie należy zauważyć, że dwa najmniejsze miasta polski są o wiele większe niż najmniejsze miasto świata – Hum. Miasto położone jest w Istrii, w sercu największego półwyspu chorwackiego i liczy aż 30 mieszkańców.

Hum - Najmniejsze miasto świata położone w Chorwacji
Hum – Najmniejsze miasto świata położone w Chorwacji

 

Najmniejsze miasta świata

Hum – Chorwacja
Adamstown, Wyspy Pitcairn
Św. Asafa, Walia
St. Davids, Walia
Watykan , Włochy
Ngerulmud, Palau
Funafuti, Tuvalu
San Marino, San Marino
Vaduz, Liechtenstein