Najdłuższy most w Polsce

Najdłuższy most na świecie ma długość 165 km długości. Najdłuższy most w Polsce nie ma takiej spektakularnej długości, bo liczy niespełna 2 kilometry. Mimo to prezentuje się naprawdę zjawiskowo. Jest to most w Rozgartach na trasie A1.

Gdzie znajdziemy najdłuższy most w Polsce? 

Najdłuższy most w Polsce znajduje się w Rozgartach koło Grudziądza. Jest to most autostradowy przez Wisłę, łączący węzeł autostrady A1 „Nowe Marzy” z węzłem „Grudziądz”. Jego budowę rozpoczęto w sierpniu 2009 roku, a zakończono 2 lata później. Most został oddany do użytku wraz z fragmentem autostrady A1 Grudziądz – Toruń, a jego budowa była niemałym przedsięwzięciem. Inwestycję zrealizowała firma Skanska-NDI, a projektantem mostu jest Piotr Wanecki.

widok na most nocą

Konstrukcja najdłuższego mostu w Polsce

Najdłuższy most w Polsce ma całkowitą długość 1953,60 metra. Na jego długość składa się środkowa część mostu, tzw. most nurtowy nad korytem Wisły, który wynosi 400 metrów oraz estakady dojazdowe po obu stronach rzeki. Most nurtowy zbudowany jest z 3 przęseł. Najdłuższe z nich liczy 180 metrów i tym samym staje się najdłuższym zbudowanym z betonu przęsłem na terenie naszego kraju. Estakady nie są równe. Dłuższa mierzy 994,9 metrów, krótsza natomiast 562,9.

Najdłuższy most w Polsce jest mostem autostradowym. Co to oznacza? Muszą znajdować się na nim przynajmniej dwa pasy w każdym kierunku. Tak jest właśnie w tym przypadku. Szerokość mostu wynosi 34,70 metrów. Jeżeli chodzi o koszt budowy mostu, to możemy tylko podać koszt budowy odcinka autostrady A1 łączącego na odcinku Grudziądz – Toruń, w którego skład wchodzi właśnie Most pod Grudziądzem. Kwota ta wyniosła ponad 3 mld zł.

most

Inne najdłuższe mosty w Polsce

W Polsce mamy jeszcze kilka długich mostów, nieznacznie krótszych od mostu w Rozgartach. Na drugim miejscu znajduje się most w Kwidzynie, mający 1867 metrów. W momencie jego otwarcia był to największy most w Europie typu extradosed. Na trzecim miejscu plasuje się Most Rędziński we Wrocławiu – 1742 metry, na czwartym Most Solidarności w Płocku – 1712 metrów a na miejscu piątym Most Południowy w Warszawie – 1505 metrów.