Które molo jest najdłuższe?

Mola przyciągają rzesze turystów i od zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Co ważne, są one chętnie odwiedzane zarówno latem, jak i zimą. Oferują możliwość romantycznego spaceru i piękne widoki. Różnią się wiekiem i długością.

Molo w Sopocie jest najdłuższym mole w Polsce

Jakie są najdłuższe mola w Polsce?

Najdłuższym molem w Polsce jest molo w Sopocie. Ma ono ponad pięćset metrów, a jego historia sięga XIX wieku. Wówczas to lekarz napoleońskiej armii zapragnął zbudować pomost w Sopocie. Początkowo jego długość sięgała trzydziestu metrów, ale wraz z upływem czasu konstrukcja była rozbudowywana. Na początku XX wieku molo wydłużono dwukrotnie, a ostateczną długość molo osiągnęło w 1928 roku. W późniejszych latach w pobliżu konstrukcji zbudowano port jachtowy.

Molo
Molo

Jakie inne konstrukcje znajdują się w czołówce?

Drugie miejsce zajmuje molo w Międzyzdrojach, czyli miejscowości oddalonej od Sopotu o około trzysta kilometrów. Molo w Międzyzdrojach ma 395 metrów, a jego początki sięgają 1885 roku. Wtedy to wybudowano pierwszą drewnianą konstrukcję. Została ona wzniesiona na cześć niemieckiego cesarza Fryderyka III. W latach późniejszych molo ulegało kilkukrotnemu zniszczeniu. Dochodziło do tego na skutek różnych przyczyn, w tym walk w czasie wojny czy sił natury. Pomost ostatecznie rozebrano w 1989 roku, a pięć lat później w jego miejscu wzniesiono trwalszą konstrukcję z żelbetonu. Budowa podzielona była na dwa etapy. W 1996 roku oddano do użytku molo o długości stu dwudziestu metrów, zaś w 2004 roku molo wydłużono aż do niemal czterystu metrów.

2 najdłuższe molo w Polsce - Molo w Międzyzdrojach
defau2 najdłuższe molo w Polsce – Molo w Międzyzdrojach lt

Które molo zajmuje ostatnie miejsce na podium?

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje molo w Płocku, którego długość wynosi 358 metrów. Budowa obiektu zakończyła się w 2010 roku i od tego czasu molo stanowi ważny obiekt na turystycznej mapie kraju. Molo w Płocku ustawione jest równolegle do linii brzegowej. Zgodnie z zamysłem projektantów tego rodzaju położenie zmniejsza narażenie obiektu na niszczenie i przedłuża jego trwałość.

Molo w Płocku
Molo w Płocku

Czy warto zwiedzić te miejsca?

Zdecydowanie tak. Molo to magiczne miejsce, które doskonale nadaje się na romantyczne spacery praktycznie o każdej porze roku. Spacerując po konstrukcji można podziwiać fantastyczne widoki. Warto również docenić pomysł twórców oraz zaangażowanie i poświęcenie osób wznoszących obiekt w dość trudnych do pracy warunkach.