Kto wynalazł telefon ? – jak wyglądały początki telefonu i kto był jego wynalazcą

Telefon w obecnych czasach to przyrząd, bez którego wielu ludzi nie wyobraża sobie funkcjonowania. Służy nie tylko do dzwonienia oraz wysyłania krótkich wiadomości tekstowych, ale dzięki połączeniu z internetem i coraz lepszym parametrom, służy on również do obsługi wielu aplikacji oraz gier, które z wzajemnym komunikowaniem się mają niewiele wspólnego.

kto wynalazł telefon
kto wynalazł telefon

Historia powstawania telefonu

Należy podkreślić, że historia powstawania telefonu jest wyjątkowo długa, a dodatkowo przewija się przez nią wiele osób. Zatem kto wymyślił telefon? Telefon jako sama idea przesyłania dźwięku na odległość była znana już w XVI w., zaś Robert Hook dokonywał pierwszych eksperymentów z zastosowaniem telefonu nitkowego. Pod tą nazwą kryje się nic innego, jak połączenie dwóch kubków za pomocą przewodu, które dzisiaj niejednokrotnie dzieci tworzą w ramach zabawy. Jednakże to nie Hook jest uważany za autora telefonu.

Historia powstawania telefonu
Historia powstawania telefonu

Kto wynalazł telefon?

Kto wynalazł telefon? Nad opracowaniem technologii pozwalającej na komunikowanie się dźwiękiem na dużą odległość pracowało wielu wybitnych uczonych. Jednakże wynalazek opatentował jako pierwszy Aleksander Bell i to on po dziś dzień uważany jest za ojca telefonii.

Kto wynalazł telefon?
Kto wynalazł telefon?

 

Aleksander Bell wynalazek opatentował jako pierwszy .

Aleksander Bell  - Wynalazca telefonu
Aleksander Bell – Wynalazca telefonu

W którym roku wynaleziono telefon ?

Jednak skoro pierwsze eksperymenty miały miejsce już w latach XVI w., to w którym roku wynaleziono telefon? Cóż, opracowanie technologii zajęło znacznie więcej czasu, a już szczególnie jej opatentowanie. W związku z tymi, mimo że pierwsze eksperymenty miały miejsce tak wcześnie, sam telefon został opatentowany znacznie później. Aleksander Bell zawitał w urzędzie patentowym w 1876 r., zaledwie o kilka godzin wyprzedzając przy tym innego wynalazcę. Niemniej jednak wiele osób uważa, że to nie Bell jest ojcem telefonu, lecz jego konkurent Elish Grey.

Elish Grey to inżynier elektryk amerykańskiego pochodzenia. Mimo że w urzędzie patentowym pojawił się dopiero po Aleksandrze Bellu, później usiłował dochodzić swoich praw poprzez drogę sądową. Niestety dla niego próby okazały się bezskuteczne.

Historia powstawania telefonu jednakże trwała, ponieważ samo opatentowanie wynalazku stanowiło zaledwie początek drogi do sukcesu. W późniejszym czasie wielu uczonych podjęło prace nad udoskonaleniem wynalazku, chociażby poprawiając przy tym jakość przesyłanego dźwięku. Ważną rolę odegrał w tym wyścigu Thomas Edison, który opracował mikrofon węglowy.

W którym roku wynaleziono telefon ?
W którym roku wynaleziono telefon ?

Prototyp telefonu komórkowego

Jednakże telefon stacjonarny z każdym dniem coraz bardziej odchodzi do lamusa, ustępując miejsca telefonii komórkowej i smartfonom. Prototyp telefonu komórkowego opracowała w 1956 r. firma Ericsson. Niemniej jednak pierwsze telefony komórkowe były nie tylko wybitnie drogie, ale również duże i ciężkie, przez co ich użytkowanie okazywało się nieporęczne. Dopiero później nastąpił boom, a telefonu niemalże z dnia na dzień stawały się coraz lepszej i doskonalsze, co stanowiło wynik globalnego wyścigu firm.

Prototyp telefonu komórkowego
Prototyp telefonu komórkowego