Co zrobić kiedy pies kaszle jakby chciał coś wykrztusić?

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Trudno wykazać na ile to stwierdzenie jest prawdziwe, ale jedno jest pewne – prawie każdy pies jest bardzo bliski swojemu właścicielowi. Sprawia to, że objawy wszelkich chorób u pupila bywają niezwykle martwiące, a właściciel wpada w panikę i szuka sposobu na pomoc pieskowi. Ma to miejsce szczególnie w takich sytuacjach jak wtedy gdy pies kaszle jakby chciał coś wykrztusić. Dlatego warto z wyprzedzeniem zapoznać się z czynnikami, które mogą wywoływać niepokojący kaszel u psa, jak i sposobami na zaradzenie takim objawom.

kaszel u psa
kaszel u psa

Kaszel psa przypomina krztuszenie – może faktycznie się zakrztusił?

Wbrew pozorom bardzo często zdarza się, że psy połykają ciało obce lub jedzą to, co nie powinno znajdować się w ich diecie. Taki wypadek może mieć bardzo wiele różnych skutków, jednak jednym z najczęstszych jest duszenie się lub próba wyplucia „posiłku”. Scenariusz ten można założyć kiedy pupil dostał nagłego ataku silnego kaszlu bezpośrednio po posiłku lub w jego trakcie.

Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim trzeba zachować spokój, ponieważ w panice można zaszkodzić krztuszącemu się pieskowi. Jeśli właścicielowi udało się choć trochę ochłonąć to powinien pomóc zwierzakowi w wypluciu niepożądanego obiektu. Aby to zrobić konieczne jest skierowanie głowy psa ku dołowi i klepanie go po grzbiecie, aż do momentu usunięcia ciała obcego z jego organizmu. Należy pamiętać, że piesek może stracić po wszystkim przytomność – w takim wypadku należy ułożyć go na boku i niezwłocznie zawieźć do weterynarza.

kaszel u psa
kaszel u psa

Kaszel wsteczny u psa, czyli psie kichnięcia

Może też zdarzyć się tak, że pupil najzwyczajniej w świecie się przeziębił. W takiej sytuacji psy bardzo często mierzą się z kaszlem wstecznym, czyli zwykłymi kichnięciami. Dokładniej rzecz ujmując pies szybko wdycha powietrze, a jednocześnie nie można zaobserwować u niego żadnych wydechów. Wygląda to zupełnie jakby się dusił.

Sytuacja ta jednak nie jest zbyt groźna, a ataki kaszlu wstecznego trwają od kilku sekund do kilku minut. Czy można jakoś pomóc pieskowi w trakcie napadowego kichania? Wystarczy przyłożyć mu do nosa otwartą dłoń, a atak kaszlu wstecznego powinien ustąpić.

kaszel wsteczny u psa
kaszel wsteczny u psa

Inne przyczyny duszącego kaszlu u psów

Niestety jest też wiele innych, gorszych przyczyn psiego kaszlu. Mogą to być choroby występujące tylko wśród danych ras, ale równie dobrze piesek może cierpieć na ciężką chorobę układu oddechowego lub krwionośnego. To ostatnie najczęściej podejrzewa się kiedy to stary pies kaszle jakby chciał coś wykrztusić.

Co zrobić, gdy podejrzewamy psa o chorobę? Na pewno nie można podawać mu żadnych leków na własną rękę. Takie zabiegi mogą jedynie pogorszyć stan pupila albo nawet go zabić. Wszystko co może, czy też powinien zrobić właściciel chorego psa to zabrać go do weterynarza, który postawi odpowiednią diagnozę i przepisze leki.