Jaszczurki żyjące w Polsce – co jedzą i czym się charakteryzują?

Jaszczurki kojarzą się większości osób z egzotycznymi gatunkami zwierząt, które zamieszkują bardziej fantazyjnych miejsca. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że gady te zamieszkują również terytoria na terenie naszego kraju. Co więcej, w Polsce znaleźć można nie jeden, ale aż 4 gatunki jaszczurek, dla których polskie ziemie to naturalne środowisko.

Jaszczurki żyjące w Polsce

Jaszczurki żyjące w Polsce są niegroźne, przez co nie trzeba się ich obawiać. Ponadto spotykając jaszczurkę oko w oko, zasadniczo wystarczy ją nie niepokoić. Jeśli jaszczurka znajdzie się w naszym ogrodzie bądź w pobliskim terenie naszego domu, znaczy to, że środowisko w pobliżu jest czyste oraz przyjazne.

Jaszczurki żyjące w Polsce
Jaszczurki żyjące w Polsce

Jakie jaszczurki żyją w Polsce?

Jakie jaszczurki żyją w Polsce? Czym żywią się jaszczurki? Jakie miejsca najchętniej wybierają na swoje legowiska?

jaszczurka zwinka

Jak wspomniane zostało nieco wcześniej, na terenie kraju żyją aż 4 gatunki jaszczurek. Najbardziej popularną i najczęściej spotykaną jest jaszczurka zwinka. Najchętniej jaszczurki te przebywają na nasłonecznionych polanach, południowym skraju lasu bądź na wrzosowiskach. Niemniej jednak może zdarzyć się, że zostanie przyuważona na ogrodowym skalniaku. Samica od samca różni się zarówno wielkością, jak i ubarwieniem, jednak karta dań pozostaje ta sama. W menu zwinki znajdują się niewielkie bezkręgowce jak ślimaki czy pająki.

jaszczurka zwinka - Jaszczurka żyjąca w Polsce
jaszczurka zwinka – Jaszczurka żyjąca w Polsce

Jaszczurka beznoga ( padalec)

Jaszczurka beznoga znana bardziej pod nazwą padalec. Jaszczurki te niezwykle często są mylone z wężami ze względu na brak kończyn. Natomiast to całkowicie niegroźna jaszczurka. Ponieważ grzbiet przybiera odcień brązu, nazywana jest również miedzianką. Podobnie do zwinki padalec żywi się ślimakami, ale też nie pogardzi dżdżownicami.

Jaszczurka beznoga , padalec - jaszczurki żyjące w polsce
Jaszczurka beznoga , padalec – jaszczurki żyjące w polsce

Żyworódka

Żyworódka, czyli jaszczurka żyworodna swoją nazwę zawdzięcza sposobowi, w jaki wydaje na świat młode. W przeciwieństwie bowiem do większości jaszczurek nie składa jaj, lecz rodzi kilkanaście młodych jaszczurek. Niestety są one narażone na ataki, a nawet zjedzenie przez ssaki, ptaki, a nawet inne jaszczurki.

jaszczurka żyworodna - żyjąca w Polsce
jaszczurka żyworodna – żyjąca w Polsce

jaszczurka zielona

Czwartym rodzajem jaszczurki mieszkającej w Polsce jest jaszczurka zielona. Nazwę zawdzięczają ubarwieniu, bowiem samce są zielone z czarnymi kropkami, zaś samice są szarozielone na grzbiecie, podczas gdy brzuch ma barwę żółtą bądź żółtozieloną. W karcie dań jaszczurki zielone preferują głównie owady, lecz nie pogardą innymi jaszczurkami lub wężami.

jaszczurka zielona - jaszczurki w polsce
jaszczurka zielona – jaszczurki w polsce

UWAGA: Wszystkie żyjące w kraju gatunki są pod całkowitą bądź częściową ochroną.