Jakie jest najwyższe drzewo świata i gdzie się znajduje ?

Jakie jest najwyższe drzewo świata i gdzie się znajduje ? Otóż najwyższym drzewem świata jest aktualnie czerwona sekwoja o nazwie „Hyperion”. Nazwę tę nadali drzewu badacze dendrolodzy. Monumentalne drzewo ma wysokość około 115,85 metra. Sekwoja znajduje się w Parku Narodowym Redwood w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Jakie warunki przyczyniły się do tego, że sekwoja stała się takim kolosem?

Hyperion - Najwyższe drzewo na świecie w Parku Narodowym Redwood w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych
Hyperion – Najwyższe drzewo na świecie w Parku Narodowym Redwood w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych

Park Narodowy Redwood w Północnej Kalifornii

Najwyższymi znanymi drzewami na naszej planecie – Ziemi są wiekowe sekwoje. Olbrzymy te występują w większych siedliskach i dominują nad mglistym wybrzeżem Parku Narodowego Redwood w Północnej Kalifornii. W tej populacji występuje największe drzewo na świecie o nazwie zwyczajowej Hyperion. Ostatni raz jego wysokość mierzona była w 2019 roku i wynosiła 116,07 metra i jest to więcej niż trzydziestopięciopiętrowy budynek. Przyjmuje się, że drzewo ma od 600 do 800 lat, a jego dokładna lokalizacja jest ściśle strzeżoną tajemnicą.

Sekwoja
Sekwoja

Owocna wyprawa dendrologów

Hyperion został odkryty w 2006 roku przez Chrisa Atkinsa i Michaela Taylora w ramach ich pracy nad identyfikacją najwyższych drzew na świecie. W tamtym okresie ten olbrzym był nieco niższy o prawie metr. Podczas tej samej wyprawy dendrologicznej odkryto drugie i trzecie co do wysokości drzewa świata. Nazywają się odpowiednio Helios – 114,7 m wysokości i Icarus – 113,1 m wysokości.

Hyperion - najwięsze drzwo na świecie
Hyperion – najwięsze drzwo na świecie

 

Niezwykła aura kalifornijskiego parku

Park Redwood to idealne miejsce dla wzrostu sekwoi. Wszystkie drzewa są osłonięte od wiatru, rosną w pełnym słońcu w pobliżu obfitego źródła wody. Charakterystyczna dla tego regionu gęsta mgła pomaga również w utrzymaniu łagodnego, wilgotnego lokalnego mikroklimatu. Nawet gdy latem Kalifornia zamienia się w upalną pustynię, przybrzeżne gaje spowite są gęstą mgłą, utrzymującą niską temperaturę przez cały rok.

Park Redwood
Park Redwood

Wieczne sekwoje – najstarsze organizmy żywe na Ziemi

Kalifornijskie sekwoje są nie tylko najstarszymi drzewami, ale także jednymi z najstarszych żywych organizmów na planecie. Wiek niektórych egzemplarzy obliczany jest nawet na 2000 lat. Potężne okazy sekwoi należą również do najbardziej odpornych i wytrzymałych drzew w świecie flory. Ich kora ma w niektórych miejscach grubość około 25 centymetrów i jest niezwykle bogata w garbniki, a przy okazji wykazuje ogromną odporność na grzyby i choroby.

Sekwoje
Sekwoje – najstarsze drzewa na ziemi