Jaki jest największy kontynent na Ziemi?

Odpowiedź na pytanie o to, jaki jest największy kontynent na Ziemi nie jest trudna. Naukowcy są zgodni, że jest to Azja. Jej obszar to ponad 44 miliony kilometrów kwadratowych, w skład Azji wchodzi więc około 30 procent wszystkich lądów na Ziemi. Tym, co zwraca uwagę na Azję jako na kontynent warty zainteresowania, nie jest jednak tylko wielkość.

Azja - to największy kontynent na ziemi
Azja – to największy kontynent na ziemi

Ludność Azji – to warto wiedzieć

Azja to nie tylko największy kontynent na Ziemi, ale również obszar, na którym mieszka największa liczba ludzi. Szacuje się, że właśnie w Azji żyje nawet 60 procent ludności świata. Wysoki przyrost naturalny notowany w wielu państwach sprawia zresztą, że w najbliższych dziesięcioleciach odsetek ten będzie się jeszcze zwiększać.

ludność w Azji
ludność w Azji

Nie tylko największe góry – ciekawostki geograficzne

Jak przystało na największy kontynent na świecie, Azja może pochwalić się największym na Ziemi szczytem górskim. Jest nim Mount Everest znajdujący się na wysokości 8848 metrów nad poziomem morza. Co ciekawe, na terenie Azji znajduje się także najniższa depresja. Jest ona zlokalizowana w rowie Morza Martwego, a jej głębokość nie jest łatwa do oszacowania ze względu na zmieniający się poziom morza.

Mount Everest - najwyższy szczyt na ziemi mieści się w Azji
Mount Everest – najwyższy szczyt na ziemi mieści się w Azji

Kontynent największych miast

Nie można jednoznacznie wskazać, które miasto jest największe na świecie. Pozyskanie danych na ten temat jest trudnym zadaniem choćby dlatego, że niemal niemożliwa jest do oszacowania liczba najuboższej ludności zamieszkującej kolejne metropolii. Z całą pewnością jednak właśnie w Azji znajduje się rekordzista, gdy w grę wchodzi największy obszar metropolitalny. Jest nim Tokio – stolica i największe miasto w Japonii.

Kontynent z największą różnorodnością klimatyczną

Mówienie o wyjątkowości kontynentu azjatyckiego nie miałoby sensu bez wspomnienia o tym, że jednym z jego znaków rozpoznawczych jest zróżnicowanie klimatyczne. Na jego południowych krańcach, a także na tych wyspach, które znajdują się w pobliżu równika, mamy do czynienia z wilgotnym klimatem równikowym. Wystarczy jednak przenieść się na północne wybrzeże kontynentu, za koło podbiegunowe, aby poznać specyfikę klimatu polarnego z zimą trwającą nawet dziewięć miesięcy i średnią roczną temperaturą w granicach – 10 stopni Celsjusza. Po przytoczeniu tych danych dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być już to, że miejsca z najwyższą i najniższą temperaturą zanotowaną na Ziemi również znajdują się w Azji.