Jaki jest najczęstszy kolor oczu Polaków ?

Tęczówka ludzkiego oka może przyjmować bardzo różnorodną barwę. Co ciekawe, najpowszechniej na świecie występuje tęczówka w kolorze brązowym i jest ona typowa dla mieszkańców Azji czy Afryki. Oczy w kolorze brązowym są spotykane aż u około dziewięćdziesięciu procent ludzi na całym świecie. W przypadku populacji polskiej powszechnie spotykany jest kolor brązowy, ale występują również inne odcienie tęczówek.

Najbardziej popularny kolor oczu na świecie to brąz
Najbardziej popularny kolor oczu na świecie to brąz

Który kolor oczu jest najbardziej popularny na świecie?

Jak wspomniano powyżej, niemal dziewięćdziesiąt procent ludzkości zamieszkującej wszystkie kontynenty ma tęczówki w kolorze brązowym. Jest to kolor dominujący w populacji, a osoby o tym kolorze oczu mogą mieć zarówno ciemną, jak i jasną skórę. Oczy w kolorze brązowym są powszechnie spotykane u mieszkańców Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, a także u osób zamieszkujących Azję i Europę. W przypadku Europy i Ameryki Południowej brązowy kolor oczu nie jest jednak tak dominujący jak choćby w przypadku Afryki czy Azji.

Jaki jest najczęstszy kolor oczu Polaków ? - Brąz
Jaki jest najczęstszy kolor oczu Polaków ? – Brąz

Jaki jest najczęstszy kolor oczu Polaków ?

W Polce najpowszechniej spotykane są tęczówki w kolorze brązowym. Warto pamiętać jednak o tym, że pojawiać się mogą również mieszanki kolorów, w tym choćby tęczówki brązowe z dodatkiem koloru zielonego. Kolor oczu określa się wówczas w odniesieniu do barwy dominującej, czyli w tym wypadku koloru brązowego.

Niebieskie - 2 najbardziej popularny kolor oczu
Niebieskie – 2 najbardziej popularny kolor oczu

Który kolor tęczówki zajmuje drugie miejsce na podium?

Drugie miejsce w tym swoistym rankingu zajmuje kolor niebieski. Występuje on u około siedmiu procent populacji światowej i jest typowy dla krajów, które zamieszkują osoby o jasnej cerze i blond włosach. W Polsce niebieski kolor oczu jest dość często spotykany, a odcień niebieski może być bardziej lub mniej nasycony.

Zielone oczy
Zielone oczy

Czy Polskę zamieszkują osoby o zielonych oczach?

Tak. W Polsce można spotkać osoby o tak zwanych kocich oczach. Jest ich mniej niż osób o oczach brązowych, a kolor zielony może być bardziej lub mniej intensywny. Zwykle kolor zielony współwystępuje z kolorem brązowym. Co ciekawe, zielone oczy są typowe dla niemal dziewięćdziesięciu procent populacji Islandii. Podsumowując należy dodać, że najmniej popularnym kolorem tęczówki na świecie jest szary. Odcień ten jest również rzadko spotykany u mieszkańców Polski. Oczy w kolorze szarym są zatem wyjątkowe i typowe dla niespełna dwóch procent populacji zamieszkującej cały świat.