Jaka jest najdłuższa autostrada na świecie ?

Jaka jest najdłuższa autostrada na świecie ? Najdłuższą autostradą na świecie jest Panamerykańska, łącząca 12 stanów Ameryki Łacińskiej – od Meksyku po Chile i Argentynę. Jej oficjalna długość, wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, to 24140 km, natomiast nieoficjalna jest dwukrotnie dłuższa, bo około 48 tys. km.

Autostrada Panamerykańska - najdłuższa autostrada na świecie
Autostrada Panamerykańska – najdłuższa autostrada na świecie

Autostrada Panamerykańska – oficjalnie i nieoficjalnie

Najdłuższa na świecie autostrada Panamerykańska oficjalnie zaczyna się w meksykańskim mieście Nuevo Laredo, na granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Droga prowadzi dalej do Mexico City, a następnie wzdłuż wybrzeża Pacyfiku do Valparaiso w Chile, gdzie autostrada skręca na wschód w kierunku stolicy Argentyny, Buenos Aires. Warto wspomnieć, że nieoficjalna część autostrady zaczyna się w wiosce Prudhoe Bay w północnej Alasce, następnie prowadzi przez Kanadę i Stany Zjednoczone, krzyżują ją odgałęzienia do Wenezueli i Brazylii, a kończy się na Ziemi Ognistej.

Autostrada Panamerykańska
Autostrada Panamerykańska

Odcinki autostrady

Najbardziej znane odcinki najdłuższej na świecie autostrady to Alaska Highway i Inter-American Highway. Długość Alaska Highway wynosi 2237 kilometrów. Autostrada międzyamerykańska jest głównym połączeniem transportowym między Stanami Zjednoczonymi a Kanałem Panamskim.

Przełęcz Dariena

Przełęcz Dariena to wyjątkowy odcinek autostrady, która w tym miejscu po prostu nie istnieje! Długość przerwy w autostradzie wynosi 87 kilometrów i znajduje się w środku dżungli między Kolumbią a Panamą. Przejechanie tego odcinka zwykłym transportem jest po prostu niemożliwe. Gdyby nie ten mały niuans, można by powiedzieć, że Autostrada Panamerykańska połączyła krajowe sieci autostrad kontynentalnych krajów Ameryki w jedną całość.

Budowa autostrady

Budowa autostrady

W 1889 r. plany ogromnego projektu zakładały budowę linii kolejowej, ale w rezultacie, w 1923 r. plany zmieniono na rzecz autostrady. W 1925 roku w Buenos Aires odbyła się konferencja na temat budowy Autostrady Panamerykańskiej. Od tego czasu sieć dróg wciąż się poprawia i rozszerza, z wyjątkiem terytorium wspomnianej przerwy Darien Gap. Teren ten pozostaje niedokończony nie z powodu braku technologii i niemożności pokonania dżungli, ale raczej z powodu protestów okolicznych mieszkańców, którzy boją się o stan ekologiczny środowiska i swoją pierwotną kulturę.

Wyjątkowa trasa

Autostrada Panamerykańska jest niesamowita i wyjątkowa pod każdym względem. Trasa przecina siedemnaście krajów, cztery strefy klimatyczne i roślinne, sześć stref czasowych i co najważniejsze jest najdłuższą drogą na świecie. Niektóre odcinki autostrady stają się przejezdne tylko wtedy, gdy jest sucho, a niektóre trasy mogą być niebezpieczne w określonych porach roku.

Autostrada Panamericana - najdłuższa na świecie
Autostrada Panamericana – najdłuższa na świecie