Jak spuścić wodę z bojlera ?

Bojler elektryczny to wyposażenie stosowane chętnie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też w wielu domkach letniskowych. O ile w przypadku stale użytkowanego mieszkania nie ma problemu z zabezpieczaniem instalacji na okres zimowy, o tyle na działkach letniskowych taka konieczność już występuje. Jednakże nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób powinno nastąpić spuszczanie wody z bojlera, aby całkowicie go opróżnić.

budowa bojlera elektrycznego

jak spuścić wodę z bojlera
jak spuścić wodę z bojlera

Nie bez znaczenia jest w tym przypadku budowa bojlera elektrycznego, a wraz z nią lokalizacja zaworu bezpieczeństwa oraz rurek doprowadzających i odprowadzających wodę. Wspomniany zawór bezpieczeństwa w większości modeli bojlerów elektrycznych można z powodzeniem znaleźć w dolnej części urządzenia. Co do rurek nie ma większych wątpliwości, gdyż są one jak najbardziej widoczne. Pamiętać należy tylko, że górne odprowadzają ciepłą wodę, podczas gdy rurki na dole doprowadzają zimną. Jeśli z jakichś przyczyn mamy wątpliwości, zawsze można posiłkować się dołączoną do urządzenia instrukcją obsługi. Tam również znajdować powinna się informacja, w jak spuścić wodę z bojlera elektrycznego.

budowa bojlera elektrycznego
budowa bojlera elektrycznego

jak spuścić wodę z bojlera

Operację spuszczania wody z bojlera można przeprowadzić jedynie wtedy, gdy zamknięty został zawór główny. Dokręcenie zaworu głównego jest wbrew pozorom niebywale istotnym zabiegiem. W ten sposób zostaje odcięty dopływ wody, w związku z tym nie będzie ona stale napływać do bojlera. Operacji tej również nie powinno się rozpoczynać, kiedy urządzenie jest podłączone do prądu. Dopiero teraz można przystąpić w rzeczywistości do spuszczania wody. W tym celu należy przekręcić specjalną śrubkę, która pozwoli na dostateczne rozszczelnienie bojlera. Niemniej jednak należy to zrobić z wyczuciem, gdyż w przeciwnym razie cała woda zostanie wypuszczona pod dużym ciśnieniem, co z kolei doprowadzi najprawdopodobniej do zalania. Dlatego też wszelkie czynności należy wykonać spokojnie, jednocześnie uzbrajając się w cierpliwość, ponieważ proces spuszczania wody z bojlera nie należy wcale do szybkich czynności.

jak spuścić wodę z bojlera
jak spuścić wodę z bojlera

Co zrobić po spuszczeniu wody z bojlera

Często po zakończeniu operacji spuszczania wody należy przeczyścić bojler z osadu zalegającego na dnie. W tym celu na krótką chwilę należy otworzyć dopływ zimnej wody, której wpłynięcie do pojemnika bojlera wypłucze część osadu. Czynność należy powtarzać kilkakrotnie aż do chwili, w której spływająca woda będzie czysta, czyli całkowicie pozbawiona zanieczyszczeń.