Jak się nazywa wódz Wikingów?

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w serii Wikingowie jest Ragnar Lothbrok i jego syn Bjorn Ironside, przywódcy Wikingów. Najwięcej wątpliwości budzi fakt, czy opowieści o wyczynach Ragnara są legendą, czy wydarzyły się naprawdę. Jak się nazywa wódz Wikingów ?

Kim byli wodzowie Wikingów?

Bjorn Ironside to wiking, szwedzki władca żyjący w IX wieku, syn legendarnego Ragnara Lothbroka, bohatera kanadyjsko-irlandzkiego serialu Wikingowie w reżyserii Michaela Hirsta. Według skandynawskich legend Bjorn Ironside urodził się w IX wieku w rodzinie Ragnara Lodbroka, duńskiego króla, syna króla Sigurda Ringa z rodu Yngling. Uważa się, że ojciec Ragnara wygrał najbardziej krwawą bitwę z Haraldem Wartoothem we wschodniej Gautlandii, co wiemy ze skandynawskiej epopei. Matka chłopca była trzecią żoną legendarnego władcy Aslauga, córką Sigurda Zabójcy Fafniru.

Wiking
Wiking

Dzielny i straszny Duńczyk

Nie ma historycznych informacji i dokumentów o istnieniu Ragnara Lothbroka, a pamięć o duńskim królu jest przechowywana tylko w legendach i mitach Skandynawii. Historycy jednak uważają, że Ragnar jest prawdziwą postacią. Przede wszystkim władca ten zasłynął z kampanii dzięki, której zdobył w 845 roku Paryż. W tym czasie eskadra Duńczyka liczyła 120 statków i 5 tysięcy żołnierzy. W zamian za ocalenie miasta Wikingowie zażądali od króla Karola Łysego okupu w wysokości 3 ton srebra, który ten zapłacił. Ale północne regiony Frankii nie miały tyle szczęścia i wszystkie miasta i wsie zostały zniszczone i splądrowane przez armię Ragnara w drodze powrotnej.

Wódz wikingów
Wódz wikingów

Kampania Brytyjska

Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu króla była kampania przeciwko Brytanii w 865 roku, podczas której Ragnar został pokonany przez króla Ellę II. W wyniku błędnej nawigacji morskiej duński okręt w czasie bitwy osiadł na mieliźnie, stając się tym samym żywym celem wroga. Według przekazu Król Ragnar został schwytany i stracony w jaskini pełnej grzechotników.

Kontynuacja dynastii

Żony Lodbroka dały legendarnemu wojownikowi jedenastu synów – Eirika, Agnara, Sigurda Węża w Oku, Bjorna Ironside, Ivara Bez Kości, Ubbe, Haralda, Halfdana, Hvitserka, Fridleifa, Ulva. Oprócz prawowitych dzieci Ragnar miał także dzieci swoich konkubin. Po śmierci Lodbroka tytuł króla przypadł jego synowi Bjornowi, który został założycielem szwedzkiej dynastii Munse. Resztą Skandynawii rządził brat Sigurd Snake-eye.