Chociaż każdy z nas wie, czym jest śnieg oraz kiedy należy się go spodziewać, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak powstają płatki śniegu. Jest to zagadnienie szalenie ciekawe, któremu bez wątpienia warto poświęcić chwilę i przyjrzeć się bliżej. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, skąd się bierze śnieg oraz jak właściwie wyglądają płatki śniegu.
Jak powstaje śnieg?
Aby śnieg mógł powstać, musi zostać spełnionych kilka warunków. Po pierwsze temperatura na zewnątrz musi obniżyć się poniżej zera, wówczas w chmurach zachodzi zjawisko zwane resublimacją. Cząsteczki pary wodnej skleją się ze sobą tworząc kryształki lodu, które potocznie nazywamy płatkami śniegu. Mogą one przybierać różne formy, co zależy głównie od wilgotności i ciśnienia powietrza, a także temperatury. Gdy na zewnątrz jest powyżej 0°C, wówczas krawędzie płatka się topią i sklejają, przez to płatki są cięższe i większe. Z takiego śniegu można z powodzeniem ulepić bałwana. W przypadku, gdy jest pogoda jest mroźna, a powietrze jest suche, płatki posiadają prostszą strukturę i nie są w stanie dobrze się skleić. Takie płatki śniegu nie dadzą możliwości uformowania śnieżki, czy bałwana, natomiast po takim śniegu doskonale będzie jeździć się na nartach lub snowboardzie.
Jak wyglądają płatki śniegu?
Płatki śniegu każdy z nas wyobraża sobie podobnie, niemniej jednak mogą przybierać różnego rodzaju rozmiary i kształty. Zazwyczaj tworzą sześciokąty, ponieważ ich struktura ma postać gwiazdek lub płytek o sześciu kątach. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że każdy płatek śniegu jest jedyny w swoim rodzaju. Standardowy płatek ma 1,3 cm średnicy, tak więc jest stosunkowo niewielkich rozmiarów. Aby móc go obejrzeć, warto przygotować szkło powiększające.
Czym właściwie jest płatek śniegu?
Płatek to nic innego jak mała kropelka schłodzonej wody, która w czasie zamarzania tworzy kryształek lodu. Gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera, kropla może skleić się z napotkanymi cząsteczkami kurzu, w te sposób powstaje śnieg. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale śnieg nie jest biały, lecz przezroczysty. Dlaczego więc go widzimy? Dzieje się tak, ponieważ światło nie przechodzi przez niego z taką łatwością, jak na przykład przez szkło, ale odbija się od fasetowanej powierzchni.