Jak pić absynt i czy wywołuje on halucynacje?

Absynt wiele osób kojarzy z najzwyklejszą wódką, niemniej jednak nie jest to do końca prawda. Fakt faktem, absynt jako napój został sklasyfikowany jako wódka smakowa. Jednakże z racji wykorzystanych do jego produkcji substancji, absynt należy pić w określony sposób.

Czym dokładnie jest absynt? Jak pić absynt, aby robić to dobrze?

Absynt wbrew pozorom nie jest czystym alkoholem, gdyż powstaje w wyniku procesu ekstrakcji. Jako składniki absyntu wymienić należy m.in. piołun – kwiaty oraz liście, koper włoski, anyż, ale również szereg innych ziół. W efekcie podjętych podczas produkcji czynności, absynt wyróżnia się spośród innych alkoholi charakterystyczną, zieloną barwą. To właśnie głównie ze względu na uzyskiwany kolor, ale też specyficzne właściwości napój ten posiada także inną nazwę – Zielona Wróżka.

Absynt
Absynt

Absynt jak pić, żeby robić to zdrowo?

Ktoś mało zorientowany mógłby zastanawiać się nad sensem pytania. Jednak każdy alkohol wywołuje negatywne skutki dla zdrowia, jeśli nie jest spożywany z głową. Co więcej, absynt ze względu na zawarty w nim piołun, a z kolei w nim tujon, został swego czasu uznany za wyjątkowo szkodliwy napój. Ocena ta była do tego stopnia silnie ugruntowana w społeczeństwie, że w niektórych krajach zakazano nie tylko jego spożywania, ale także produkcji na długi czas. Decyzja uległa zmianie dopiero, kiedy państwa Unii Europejskiego zaczęły stopniowo zezwalać na jego produkcję oraz sprzedaż.

absynt jak pić

Absynt pomimo ciekawej historii można pić na wiele rozmaitych sposobów. Wyjątkowo popularne są dwa rytuały – francuski wody oraz czeski ognia. W obu na szklankę z wlanym absyntem kładzie się specjalnie dziurawioną łyżkę z kostkami lodu. Z tym, że w rytuale wody do szklanki dolewa się bardzo powoli lodowatej wody, tak aby po zmieszaniu z cukrem uzyskany syrop spłynął ściankami szklanki. Korzystając z rytuału ognia, przed rozpoczęciem przesączania wody przez łyżkę z cukrem, cukier należy podpalić i poczekać, aż stopniowo się wypali.

jak pić absynt
jak pić absynt

Absynt można pić również w formie rozmaitych drinków, mieszając go z rozmaitymi likierami. Potrzeba ta wynika z faktu, że alkohol pierwotnie posiada typowo gorzkawy smak.

Czy absynt powoduje halucynacje?

Teoria taka powstała wskutek faktu, że tujon zawarty w piołunie posiada właściwości toksyczne. Jednak nie są one na tyle silne, aby wywołać omamy bądź inne halucynacje. Oczywiście przy nadmiernym upajaniu się absyntem, jak każdym innym alkoholem, mogą wystąpić skutki uboczne. Jest to jednak raczej efekt przepicia niż właściwości samego alkoholu.