Ile żyja żółwie ?

Są pewne gady, które cieszą się dużą popularnością wśród polskich hodowców. Mowa oczywiście o żółwiach. Kochają je również dzieciaki. Nic dziwnego. Zawojowały przecież popkulturę za sprawą serialu animowanego. W tym tekście nie poruszymy jednak kwestii związanej z mocami Wojowniczych Żółwi Ninja, za to odpowiemy na pytanie: ile zyja żółwie – te zwykłe, domowe albo morskie.

Dlaczego żółw to wyjątkowe zwierzę?
Dlaczego żółw to wyjątkowe zwierzę?

Dlaczego żółw to wyjątkowe zwierzę?

Na początek warto poobserwować żółwia w jego codziennej egzystencji. Wydaje się, że to powolny, nieporadny, mało odporny, głupiutki gad. Tymczasem okazuje się, że prawda o tym zwierzęciu wygląda całkiem inaczej. Żółw nie dość, że potrafi biegać (może nie z taką gracją jak jego bracia ze wspomnianej bajki, ale i i tak wielkie brawa) i świetnie pływać, to jeszcze wytrzyma pod wodą przez kilka godzin. Do tego jest mistrzem adaptacji w niemal każdym środowisku, a jego twarda skorupa pozwala na uniknięcie wielu niebezpieczeństw. Niesamowite!

Ile żyja żółwie ?
Ile żyją żółwie ?

Ile żyja żółwie ?

Jeżeli chodzi o to, ile zyja żółwie, to tutaj niektóre osoby mogą być zaskoczone. Otóż w przypadku żółwi morskich, wiek waha się od 50 do 100 lat. Gady lądowe dożywają natomiast maksymalnie 120 lat. Z kolei, gdy mamy do czynienia ze zwierzętami wodno-lądowymi, to trzeba liczyć się z tym, że dotrwają one tylko do trzydziestki, ale to i tak sporo wiosen.

Co ma wpływ na długość życia żółwia?
Co ma wpływ na długość życia żółwia?

Co ma wpływ na długość życia żółwia?

Wiadomo już, ile zyja żółwie. To jedne z najbardziej długowiecznych zwierząt na naszym świecie. Pamiętające inne epoki. Jednak, aby zakończyły swój żywot jako „staruszkowie”, muszą przyjmować odpowiednie pokarmy i charakteryzować się wielką odpornością. Tylko wtedy będą kroczyć po tej ziemi przez długie lata. Nie bez znaczenia są również warunki, w których przebywają (szczególnie mowa o gadach trzymanych w domach).

Pożywienie żółwia
Pożywienie żółwia

Pożywienie żółwia

Żółw morski radzi sobie samemu w poszukiwaniu pokarmu. Zjada bezkręgowce. Uwielbia smak wodorostów, krabów, krewetek, ślimaków, a nawet ukwiałów, alg i gąbek wodnych. Poluje też na meduzy! Z kolei żółw lądowy i ten hodowany w mieszkaniu przez człowieka chętnie pożre wszelkie rośliny zielone: trawę, babkę lancetowatą, koniczynę, rzeżuchę itp. Gustuje także w warzywach, chociażby w kapuście.

Najdłużej żyją żółwie zamieszkujące wyspy Galapagos. Na zdjęciu jeden z nich.
Najdłużej żyją żółwie zamieszkujące wyspy Galapagos. Na zdjęciu jeden z nich.

Rekordziści

Na koniec pozostańmy jeszcze w temacie ile zyja żółwie. Konkretniej mówiąc, przybliżmy „sylwetki” rekordzistów, jeżeli chodzi o długowieczność. To nie są żarty. Wiarygodne źródła nie kłamią. Pewna żółwica o imieniu Harriett z Wysp Galapagos zmarła w 2006 roku jako 176-latka! Podobno poznała Karola Darwina. Z kolei Jonathan olbrzymi mieszka sobie na Wyspie Świętej Heleny od 1882 roku. Gdyby urodził się nieco wcześniej, spotkałby samego Napoleona! Nic dziwnego, że wpisano go do Księgi Rekordów Guinnessa. To najstarszy żółw i jednocześnie najstarsze zwierzę lądowe.