Ile żyją karpie ?

Karpie to jedne z najstarszych ryb na świecie, które hoduje człowiek, w Polsce znane są od dwunastego wieku, ale dopiero w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku stały się ozdobą świątecznego stołu w domach większości Polaków. Zostały docenione ze względu na niesamowite walory smakowe i wartości odżywcze oraz na to, że dostępne są praktycznie przez cały rok.

Jak zbudowany jest karp
Jak zbudowany jest karp

Jak zbudowany jest karp?

Wyróżnić można kilka odmian karpia, które różnią się pomiędzy sobą budową, a najpopularniejszą odmianą jest karp królewski, którego cechą charakterystyczną jest to, że ma niewiele łusek. Natomiast inna odmiana tej ryby, golec , nie ma ich wcale, natomiast posiada grubszą skórę. Sazan, dziki karp, ma wydłużony korpus, różni się także ubarwieniem, inna odmiana występuje w Japonii i jest to karp koi. Mięso karpia jest bardzo zdrowe i jest zalecane jako składnik dobrze zbilansowanej diety, ponieważ ryba ta jest lekkostrawna i niskokaloryczna, a przy tym smaczna, dlatego jest poławiana bardzo chętnie przez wędkarzy.

Ile żyją karpie ?

Ile żyją karpie ?

Przeciętna długość życia każdego karpia to trzydzieści lub czterdzieści lat. Osobniki większe mogą dożyć nawet do pięćdziesięciu lat. Takie okazy są bardzo ciężkie, mogą ważyć około trzydziestu kilogramów i mierzyć około sto dwadzieścia centymetrów.

Co  warto wiedzieć o karpiach
Co warto wiedzieć o karpiach

Co jeszcze warto wiedzieć o karpiach?

Karp jest bardzo popularną rybą w Polsce, zwłaszcza dla wędkarzy, ponieważ można go odławiać przez cały rok i nie jest on objęty okresem ochronnym. Ryby te lubią żerować w cieplejsze dni, czyli w okresie od maja do września, a spotkać je można w wodach stojących lub wolno płynących, w zbiornikach zaporowych. Ze względu na warunki w jakich przebywają, karpie mogą różnic się między sobą barwą. Ryby te żywią się ślimakami, drobnymi, wodnymi zwierzętami oraz owadami, a także wszystkim, co znajdzie na dnie zbiornika wodnego.

hodowla karpia
hodowla karpia

Jak wygląda hodowla karpia?

Karpie hodowane są w naturalnych stawach ziemnych, w których znajduje się wiele pokarmu naturalnego, natomiast w późniejszej fazie hodowli ryby te dokarmiane są różnymi gatunkami zbóż. Czas, w jakim hoduje się karpia, uzależniony jest od temperatury wody i od wybranego systemu produkcji i trwa około dwa lub trzy lata. Na wydajność hodowli tych ryb wpływają różne zmiany klimatyczne, a najsmaczniejszym gatunkiem jest karp królewski.