Ile zarabia stewardessa?

Zastanawiasz się, ile zarabiają stewardessy? To nie żadna tajemnica! Kwoty jednak różnią się od linii lotniczych oraz od doświadczenia i zajmowanego stanowiska.

Zarobki stewardess w Polsce

Średnie zarobki, na jakie może liczyć stewardessa w Polsce, oscylują pomiędzy 5 000 a 8 000 zł netto. Jednak doświadczone stewardessy w Polsce mogą zarabiać nawet ok. 15 000 zł netto miesięcznie. Wiele zależy zarówno od doświadczenia jak i od linii lotniczych, w których stewardessa pracuje. Wbrew temu, co można sadzić, linie lotnicze LOT wcale nie płacą najwięcej. Na najwyższe zarobki w Polsce jako stewardessa można liczyć pracując w Ryanair Sun. LOT jest na miejscu 2.

samolot pasażerski na lotnisku

Co składa się na zarobki stewardessy?

Pensja, jaką otrzymuje stewardessa to suma podstawy, nalotu, prowizji od sprzedaży oraz dodatków. W każdej linii lotniczej ustalana jest podstawa wynagrodzenia, która obejmuje konkretną liczbę godzin, jaką należy wylatać. Jeżeli stewardessa spędzi w powietrzu więcej godzin, otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie (przeliczniki za ponadprogramowe godziny różnią się w zależności od linii). Do tego dochodzi również prowizja za sprzedane produkty na pokładzie oraz indywidualne diety, oraz dodatki.

Gdzie stewardessy zarabiają najwięcej?

samolot linii Emirates w powietrzu

Nikogo nie powinno to zdziwić – stewardessa najwięcej może zarobić w EasyJet Swaitzerland, Swiss Air, a także Emirates. W Emirates zarobki zaczynają się już od ok. 8800 zł netto (w przeliczeniu), a najwyższe wynagrodzenie może sięgnąć 25 000 netto. Warto jednak pamiętać o drodze zawodowej, jaką musi przejść stewardessa. A znacznie się one od siebie różnią. Ryanair nie zapewnia długiej ścieżki kariery, ponieważ lata małymi samolotami. W liniach lotniczych, w których lata się największymi samolotami pasażerskimi, stewardessa musi przejść kilka klas serwisowych, co niestety nie trwa krótko. Przejście z klasy ekonomicznej do business trwa około 3 lat! Zarobki w dużej mierze zależą zatem od doświadczenia oraz linii lotniczych, na które stewardessa się zdecyduje.