Ile waży nosorożec ?

Nosorożce to zwierzęta, które obecnie żyją na wolności tylko w Afryce i południowo-wschodniej Azji. W innych częściach świata spotkać je można jedynie w zoo. Lubią przebywać w gęstych zaroślach, które stanowią ich środowisko naturalne. Nawet w ciepłe, słoneczne dni chronią się w cieniu lub w gęstwinie, położonej w pobliżu rzeki lub bagien. Są to zwierzęta całkowicie roślinożerne.

Jak wygląda nosorożec?
Jak wygląda nosorożec?

Jak wygląda nosorożec?

Cechą charakterystyczną nosorożców są rogi, mniejszy tylni i większy przedni. Służą im one głównie do walki o terytorium oraz do rozgrzebywania błota, w którym uwielbiają przesiadywać. Dzięki kąpielom błotnym regulują sobie temperaturę ciała. Rogi nosorożca są bardzo cenne, a w niektórych krajach przypisuje się im właściwości lecznicze, dlatego zwierzęta te padają często łupem kłusowników. Nosorożce mają bardzo małe oczy i słaby wzrok, natomiast doskonale rozpoznają zapachy i bardzo dobrze słyszą. Skóra jest bardzo gruba i pofałdowana, naga, natomiast ogon zakończony jest włosiem.
Pomimo ogromnych gabarytów zwierzęta te potrafią bardzo szybko się przemieszczać.

Ile waży nosorożec ?
Ile waży nosorożec ?

Ile waży nosorożec ?

Nosorożce to zwierzęta, które osiągnąć mogą nie tylko ogromne rozmiary, ale również wagę. Najcięższy osobnik może osiągnąć aż 3600kg. Natomiast średnia waga nosorożców, w przypadku samców, to 2000-2500 kg, Samice są troszkę lżejsze, a ich waga waha się pomiędzy 1500kg a 2000kg.

Gatunki nosorożców
Gatunki nosorożców

Gatunki nosorożców

Największym żyjącym przedstawicielem tych zwierząt jest nosorożec biały, który jest zagrożony wyginięciem. Żyje on w małych grupach, najczęściej składających się z kilkunastu osobników. Innym gatunkiem są nosorożce czarne, które mają charakterystyczny, szpiczasty nos. Jest to jeden z najbardziej pospolitych przedstawicieli tych zwierząt.
Najmniejsze są nosorożce sumatrzańskie, które występują na Sumatrze, Borneo i na Półwyspie Indochińskim. Występują także nosorożce jawajskie, indyjskie. Natomiast gatunkiem całkowicie wymarłym jest osobnik znany zw epoce lodowcowej, czyli nosorożec włochaty.
Jedynym zagrożeniem dla nosorożców są ludzie i nielegalne polowania.

ciekawostki na temat nosorożców
ciekawostki na temat nosorożców

Inne ciekawostki na temat nosorożców

Warto wiedzieć, że ciąża u samicy nosorożca trwa od trzynastu do szesnastu miesięcy, a samica rodzi młode raz na dwa lub trzy lata. Samiec nazywany jest bykiem, natomiast samica nosorożca to krowa. Obecnie żyje 29 tyś. tych zwierząt.