Majestatyczne, piękne, potężne, magiczne – to tylko część określeń opisujących wieloryby. Nie powinny dziwić zachwyty, bo przecież te stworzenia żyły już na Ziemi kilkadziesiąt milionów lat temu. Wtedy jeszcze konkurowały z innymi istotami o miano tych największych, ale dzisiaj należą zdecydowanie do najbardziej masywnych zwierząt. Jesteście ciekawi, ile waży wieloryb oraz co jada na obiad? Ten tekst wiele wyjaśni.
Gdzie i jak długo żyją wieloryby?
Spokojnie, do wagi waleni jeszcze przejdziemy, ale najpierw kilka słów na temat środowiska życia i wieku. Wieloryby można spotkać we wszystkich ocenach świata. To ssaki, które często migrują. Nie mają naturalnego wroga, stąd ich długowieczność. Niektóre, jak np. płetwale błękitne, dożywają 90 lat. Jednak są takie wieloryby, których śmierć nastąpi dopiero po 200 latach!
Ile waży wieloryb?
Imponujące rozmiary wieloryba nie byłyby jednak możliwe, gdyby nie środowisko i umiejętność przystosowania się do niego. Waga oczywiście zależy do gatunku oraz wieku, dlatego trudno podać dokładną liczbę. Szczególnie ciężki jest płetwal błękitny. Ten osobnik waży do 150 ton, przy długości 26 metrów! Nie ma szans, że człowiek udźwignie nawet jego język, bo to przecież masa licząca około 3000 kg. Sam noworodek wieloryba też imponuje rozmiarami i ciężarem (7 metrów długości i waga wynosząca 3 tony). Nieco lżejszy jest waleń japoński, który waży 80 ton, a jeszcze „drobniejsza” orka (4 000 kg).
Niesamowita inteligencja wielorybów
Ile waży wieloryb? Na to pytanie odpowiedzieliśmy powyżej. Warto jednak jeszcze zapoznać się z inteligencją tego ssaka, którego mózg jest dziesięć razy większy od ludzkiego. Okazuje się, że potrafi on śpiewać. Oczywiście nie w sensie dosłownym. Mowa o zdolności akustycznej komunikacji, która służy głównie do wabienia samic w okresie godowym, a także wzajemnego nawoływania. Przybiera ona formę powtarzalnych strof dźwięków. Wieloryb jest też emocjonalny i spostrzegawczy.
Co jedzą wieloryby ?
Na koniec wypadałoby sprawdzić, co znajduje się w codziennym jadłospisie waleni. Dieta jest różnorodna. Najczęściej obfituje w plankton, tzw. kryl (małe skorupiaki żyjące w morzach) oraz niewielkie ryby. Lecz to nie całe pożywienie. W menu nie brakuje również głowonóg, w tym szczególnie olbrzymich kałamarnic. Chcąc zjeść najsmaczniejsze kąski na swej drodze, wieloryb po prostu nurkuje, rozwiera szeroko paszczę i przystępuje do połykania.