Ile kosztuje doba w szpitalu?

Czy doba w szpitalu jest bardzo kosztowna? Ile trzeba zapłacić za pobyt w szpitalu? I w końcu, kto płaci za nasz pobyt w szpitalu? Zapraszamy do lektury!

Kto musi płacić za pobyt w szpitalu?

Zacznijmy od tego, kto w ogóle musi płacić za pobyt w szpitalu. Pobyt w szpitalu opłacany jest z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak jest to możliwe wtedy, gdy osoba, która znajdzie się w szpitalu, ma opłacane ubezpieczenie zdrowotne. Każda osoba pracująca na umowie o pracę lub innej, w której opłacane są składki na ubezpieczenie zdrowotne, ma prawo do bezpłatnego korzystania ze świadczeń medycznych. Co więcej, do jej konta można dopisać również wszystkich innych członków rodziny, np. dzieci, małżonka czy swoich rodziców, pod warunkiem że dzieli się wspólnie jedno gospodarstwo domowe. W takim przypadku każda z tych osób nie będzie płaciła za pobyt w szpitalu. Są jednak sytuacje, w których osoba chora nie ma płaconych składek i nie jest przypisana do ubezpieczenia pracującego członka rodziny. Wtedy niestety będzie musiała ponieść koszty pobytu w szpitalu. Koszty te niestety nie są niskie.

na zdjęciu lekarz wskazujący wyniki na ekranie urządzenia medycznego

Ile kosztuje „osobodzień” w szpitalu?

Stawki są różne i zależą od oddziału, na który trafi pacjent. Stawki zaczynają się od ponad 100 zł, a kończą się nawet na kilku tysiącach złotych na oddziałach specjalistycznych, np. na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii koszt dziennej opieki wynosi 3000 zł. Różnice uwarunkowane są użyciem specjalistycznych sprzętów, czy podawaniem bardzo kosztownych leków. Ale to nie wszystko. Pacjent nieposiadający ubezpieczenia, oprócz stawki za dzień w szpitalu, musi zapłacić również za badania oraz zabiegi medyczne. Przykładowo, za operację złamanej kości i powikłań zrostu kostnego trzeba zapłacić ok. 5000 zł, za tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu – 500 zł. Zmiana opatrunku – 50 zł. Jeżeli zsumujemy koszty kilkudniowego pobytu w szpitalu, może uzbierać się poważna suma!

ręka do której podłączona jest krokówka

Gdy masz ubezpieczenie płaci NFZ

Jeżeli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne, to Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za cały pobyt w szpitalu już od pierwszego dnia. Jeżeli pacjent w dniu przyjęcia zostanie wypisany ze szpitala, NFZ opłaca 50% pełnej stawki za hospitalizacje, jeżeli zostanie w szpitalu, za pierwszy dzień NFZ zapłaci 67%, w dniu drugim, 83%, a od dnia trzeciego – 100%.