Nie bez powodu naszą ukochaną Ziemię nazywa się niejednokrotnie niebieską planetą. Nazwa ta uwydatnia, jak ogromną rolę na powierzchni planety odgrywają obszary wodne. Jeśli bowiem zliczyć i zsumować powierzchnię oceanów, mórz, jezior, a także pomniejszych akwenów wynik jednoznacznie wskaże, że stanowią one ponad 70% naszej planety.
Znając te dane, można całkiem poważnie zastanowić się chociażby nad liczbą największych ziemskich akwenów. Powszechnie wiadomo bowiem, że na powierzchni Ziemi wyróżnia się aż 5 oceanów rozmaitych rozmiarów. Bez wątpienia mórz wyliczyć można znacznie więcej, bowiem jest ich ponad czternaście razy tyle, co największych zbiorników wodnych, czyli oceanów. Nic zatem dziwnego, że zsumowaną powierzchnię mórz szacuje się na około 40 milionów kilometrów kwadratowych.
ile jest mórz na świecie ?
Zatem ile jest mórz na świecie? Mówi się o liczbie 71 bądź 73 podczas wyliczania morskich terenów. Skąd wzięła się taka różnica? Absolutnie nie chodzi o morza, które z biegiem ewolucji planety zniknęły, pozostawiając po sobie obszary suche. Różnica jest przedmiotem sporu pomiędzy naukowcami badającymi planetę, bowiem wielu z nich uważa otwarcie, że zarówno Morze Kaspijskie oraz Morze Martwe na tytuł mórz nie zasługują. Klasyfikowane zostają w kategorii ogromnych jezior aniżeli morskich akwenów, pomimo że ich wody zawierają ogromne ilości soli.
Morza na świecie podzielić można w różnoraki sposób. Wyróżnia się bowiem morza międzykontynentalne, ale także wewnątrz kontynentalne, otwarte, między wyspowe oraz przybrzeżne. Niemniej jednak zarówno morza, jak i oceany, odgrywają niebagatelną rolę na ziemi. Jako akweny dają schronienie oraz środowisko do życia dla wielu różnorakich rodzajów stworzeń, które nie przetrwałyby na lądzie ani w zbiornikach wodnych o niewielkiej głębokości.
Jaki jest największy ocean ?
Jeśli chodzi o największe oceany, w zasadzie nie ma wątpliwości i śmiało tytuł kolosa przyznać można Pacyfikowi. Jest to inna nazwa Oceanu Spokojnego, który zgodnie z historią swoją nazwę zawdzięcza marynarzowi Magellanowi. Za najmniejszy natomiast uchodzi Ocean Arktyczny, zwany przez wielu Morzem Północnym. Klasyfikacja mórz nie jest już tak oczywista. Wymieniając największe morza świata, nie można jednak pominąć Morza Śródziemnego w Australii czy Filipińskiego.
Największe morza świata
- Morze śródziemne w Australii,
- Morze Filipińskie,
- Morze Koralowe,
- Amerykańskie Morze Śródziemne,
- Morze Arabskie,
- Morze Sargassowe,
- Morze Południowochińskie,
- Morze Weddella,
- Morze Karaibskie,
- Morze Śródziemne,
- Zatoka Gwinejska,
- Morze Tasmana,
- Zatoka Bengalska,
- Morze Beringa,
- Morze Ochockie,
- Zatoka Meksykańska,
- Zatoka Alaska,
- Morze Barentsa,
- Morze Norweskie,
- Morze Wschodniochińskie.