Ile jest kontynentów na ziemi ?

Chociaż Ziemia określana jest mianem niebieskiej planety, niespełna 30% to powierzchnia kontynentów. Kontynent to ogromny i zbity w jedną całość obszar lądu. Zazwyczaj kontynenty oddzielone są od siebie obszarami wodnymi, niemniej jednak od zasady tej istnieją wyjątki. Za doskonały przykład uznać można tzw. Euroazję, która w rzeczywistości stanowi połączenie dwóch potężnych kontynentów.

ile jest kontynentów na świecie
ile jest kontynentów na świecie

Aby jednak opowiedzieć obszerniej o ziemskich kontynentach, w pierwszej kolejności należy co nieco wiedzieć na ich temat. Odrobinę wcześniej wyjaśnione zostało, czym są kontynenty. Skoro natomiast kontynentami nazywa się ogromne połacie lądu, to ile jest kontynentów na Ziemi?
Wymienia się aż 7 różnych kontynentów, licząc przy tym Euroazję jako dwa różne. Niemniej jednak to właśnie to połączenie Europy oraz Azji uważane jest powszechnie za największy kontynent na Ziemi.

Na ziemi obecnie jest 7 różnych kontynentów

 

Na ziemi jest 7 kontynentów
Na ziemi jest 7 kontynentów

Europa

Europa zlokalizowana jest całkowicie na półkuli północnej. Jej powierzchnię szacuje się na około 10,5 tys. kilometrów kwadratowych. Na terenie kontynentu znajduje się całkiem sporo wulkanów, z czego tylko jeden uważa się za czynny – sycylijską Etnę. Dodatkowo Europa, podobnie jak inne kontynenty, w granicach terytorialnych posiada kilka wysp, z czego zdecydowanie największą jest Wielka Brytania. Za wschodnią granicę kontynentu uważa się góry Ural, które jednocześnie stanowią granicę Azji.

Europa
Europa

Azja

Azja to nie tylko najbardziej zaludniony ląd świata, ale również cechuje się ogromną różnorodnością rasową. Zachodnia granica Azji to w dużym stopniu Rosja, zaś inne części jej terenów należą do Chin czy Japonii. Stąd Azja mimowolnie kojarzy się z chińskimi zabytkami, plantacjami ryżu, a z drugiej strony patrząc, z niesamowitym i niemal niedoścignionym postępem technologicznym.

Azja
Azja

Afryka

Najbliższym sąsiadem Eurazji jest Afryka i kojarzone z nią państwa pustynne, lecz wcale nie biedne. Mówi się, że w Afryce znajduje się kolebka życia, gdyż zdaniem naukowców to właśnie tam rozpoczęła się historia ludzkości.

Afryka
Afryka

Ameryka północna i południowa

Ameryka Północna i Południowa to w rzeczywistości dwa odmienne kontynenty. Jeden kojarzony jest z bogactwem i przepychem Stanów Zjednoczonych, zaś drugi to znacznie biedniejsza Kolumbia, Argentyna bądź Boliwia.

Ameryka północna i południowa
Ameryka północna i południowa

Australia i oceania

Za najmniejszy kontynent uważa się Australię wraz z Oceanią. Australię kojarzy się z wyjątkową fauną i florą, której nie sposób spotkać nigdzie indziej.

Australia
Australia

Antarktyda

Antarktyda bez wątpienia jest najzimniejszym kontynentem świata. Nie zamieszkują go ludzie w celach innych aniżeli badawcze. Wynika to najprawdopodobniej z ekstremalnych warunków i wyjątkowo silnych mrozów.

Antarktyda
Antarktyda

 

Powierzchnia kontynentów

Powierzchnia kontynentów
Powierzchnia kontynentów
Nazwa kontynentu Powierzchnia w milionach kilometrów kwadratowych
Azja 44,4
Afryka 30,3
Ameryka Północna 21,5
Ameryka Południowa i Środkowa 20,5
Europa 10,5
Oceania 8,5