Kozie mleko jest znane i cenione na świecie. To ile mleka daje koza zależy od kilku czynników, w tym choćby od rasy zwierzęcia, jego wieku, cech anatomicznych czy jakości żywienia i opieki.
Zatem, ile mleka daje koza ?
Jak wspomniano powyżej, wydajność mleczna kozy jest wskaźnikiem zmiennym, który zależy od kilku czynników. Dużą ilość mleka produkują zwierzęta, które hodowane są w dobrych warunkach oraz są prawidłowo karmione. Na ilość produkowanego przez kozę mleka wpływa również jej wiek, rasa oraz liczba urodzeń.
Kiedy koza zaczyna dawać mleko?
Kozy zaczynają dawać mleko będąc już w pierwszej ciąży. Wytwarzany przez kozę pokarm z powodzeniem wystarcza na zaspokojenie potrzeb żywieniowych jej młodych. Nadwyżka mleka wykorzystywana jest przez człowieka. Ilość mleka można zwiększyć poprzez masowanie wymion zwierzęcia. Takie działanie nie tylko ogranicza stres zwierzęcia, ale również ogranicza ryzyko związane z zastojem mleka w tkankach i powstawaniem stanów zapalnych.
Ile mleka dziennie daje koza?
W pierwszym tygodniu następującym po porodzie wytwarzana jest siara. Jest to substancja tłuszczowa, która przeznaczana na zaspokojenie potrzeb młodych zwierząt i wzmocnienie ich odporności. Zwykle po upływie trzech miesięcy koza produkuje mleko w nadmiarze, które może być wykorzystywane na sprzedaż. Początkowo są to ilości sięgające około litra mleka dziennie. Wysokowydajne zwierzęta są w stanie dać nawet od trzech do czterech litrów mleka dziennie. Co ciekawe, maksymalna produktywność kozy osiągana jest zwykle po trzeciej ciąży zwierzęcia. Co ważne, nie można doić kozy ciężarnej.
Jakie są średnie wskaźniki statystyczne, które przyjmowane są dla mleka koziego?
Przyjmuje się, że kozy produkują od dwóch do czterech litów mleka dziennie. Wartość ta wzrasta do około piętnastu litrów tygodniowo, a w ciągu roku sięga czterystu litrów. W ciągu całego swojego życia koza może wyprodukować nawet do czterech ton mleka.
Jakie czynniki mogą wpływać na spadek mleczności zwierzęcia?
Ilość produkowanego mleka spada wraz z wiekiem zwierzęcia. Poza tym, przyczyną zmniejszonej ilości mleka może być hipowitaminoza i niedobór minerałów oraz nieprawidłowa dieta. Wśród innych tego rodzaju niekorzystnych czynników wymienia się ograniczoną podaż wody, rozwój chorób wewnętrznych, narażenie zwierzęcia na stres oraz okrucieństwo stosowane wobec zwierząt.