Co jedzą jeże?

Od dzieciństwa znamy bajki i kreskówki o jeżach, w których główny bohater robi zapasy owoców i grzybów na zimę. Ale to tylko fikcyjny obraz tego sympatycznego zwierzęcia. W rzeczywistości jeże nigdy nie gromadzą zapasów, aby przetrwać zimę. Zarówno w naturze, jak i w domowej hodowli gromadzą tłuszcz od wiosny do późnej jesieni. Aby to zrobić, jeże muszą dużo jeść. Co jedzą jeże ?

Co jeże jedzą w naturze?

Co jeże jedzą w naturze?

Jeże to zwierzęta drapieżne. Budowa zębów i szczęk tych ssaków jest specyficzna i przystosowana do jedzenia owadów. Zęby jeży są niewielkie, rzadko osadzone i zupełnie nie przypominają zębów gryzoni czy kotów. Jeże jedzą różnorodne pokarmy, ponieważ są wszystkożerne. Najczęściej są to płazy, owady, ślimaki, gąsienice, dżdżownice. Oprócz żywych stworzeń jeże jedzą owoce i jagody. Jeż zjada także bardzo jadowitych przedstawicieli płazów i węży, takich jak żmija, chrząszcz pęcherzykowaty, chrząszcz majowy i biegacz włochaty. Po takim posiłku zwierzę nie choruje i nie umiera, ponieważ organizm jeża jest odporny na różne trucizny. Leśne jeże też jedzą myszy, ale zdarza się to bardzo sporadycznie. Iglaste zwierzę uwielbia natomiast zjadać pisklęta ptaków, które założyły gniazda na ziemi.

Czym można karmić jeża w domu?

Czym można karmić jeża w domu?

Najlepszym pokarmem dla domowego jeża jest pokarm specjalistyczny lub karma premium przeznaczona dla kotów. Pokarmy, którymi można karmić jeża w domu, to także gotowane mięso o niskiej zawartości tłuszczu takie, jak kurczak, wołowina, indyk, podroby z kurczaka, owoce gruszki, jabłka, truskawki, maliny, jagody w niewielkich ilościach, warzywa, ogórki, słodka papryka, dynia, marchew i raz w tygodniu jajko lub żywe owady.

Pokarmy, których nie należy podawać jeżom
Pokarmy, których nie należy podawać jeżom

Pokarmy, których nie należy podawać jeżom

Legenda, że ​​jeże kochają mleko, jest bardzo powszechna, ale w rzeczywistości mleko jest dla jeży zabójcze, ponieważ ich organizm nie wchłania laktozy. Jeśli w sprzyjających warunkach jeż żyje od 5 do 6 lat, to jeż, który pije mleko, nie przeżyje nawet roku. Podobnie źle działa cebula i czosnek, różne owoce egzotyczne, wszystkie owoce cytrusowe, ananasy, awokado, mango, suszone owoce, winogrona z uwagi na możliwość zadławienia się nasionami. W żywieniu jeża ważnym punktem jest, że zwierzę powinno zawsze mieć świeżą wodę do picia w klatce.

Czym karmić małego jeżyka?

Czym karmić małego jeżyka?

Kilkudniowego jeżyka można karmić mieszanką dla niemowląt, a w przypadku jej braku mlekiem rozcieńczonym ciepłą wodą. Mieszankę podaje się z pipety co 2-3 godziny, po czym delikatnie masuje się brzuszek malucha w celu poprawy trawienia.