Krótka charakterystyka delfinów – gdzie żyją, czym się żywią i jakie są ich rodzaje?

Chociaż większość wodnych zwierząt kwalifikuje się jako przedstawicieli ryb, to jednak w morzach i oceanach żyją również ssaki. Wbrew pozorom w wodnych głębinach znaleźć można ich całkiem pokaźną ilość. Manaty, uchatki, morsy, a również delfiny to wyjątkowe zwierzęta, których nie sposób powiązać z lądem, choć to właśnie na lądzie urzęduje większość organizmów klasyfikowanych jako ssaki.

delfin to ssak
delfin to ssak

Rodzaje delfinów

Kiedy mówi się o delfinie, większość osób przywodzi na myśl najbardziej popularne okazy delfina, które znają z filmów bądź zdjęć. Niewiele z nich jednak zdaje sobie sprawę, że rodzaje delfinów można mnożyć i wyliczać. Wyróżnia się bowiem rozmaite rodzaje delfinów zwyczajnych, długopyskich oraz butlonosych.

Rodzaje delfinów
Rodzaje delfinów

Delfin to ssak

Delfin to ssak wodny zaliczany do rodziny waleni. Co ciekawe, orki również w rzeczywistości są delfinami, co wprawia wiele osób w niemałe zdumienie. Delfiny mają opływowy kształt ciała, co ma ułatwiać im sprawne przemieszczanie się w wodnym środowisku. Cechą charakterystyczną jest trójkątna płetwa na grzbiecie. Pysk delfinów również nie przypomina rybiego, gdyż jest długi oraz wąski niczym dziób.

Delfin to ssak
Delfin to ssak

Gdzie żyją delfiny?

Gdzie żyją delfiny? Odpowiedź na to pytanie została już częściowo udzielona. Bez wątpienia delfina spotkać można wyłącznie w środowisku wodnym, na terenie mórz i oceanów, lecz nie wszystkich. Stada delfinów liczące niejednokrotnie setki osobników, spotkać można w strefie ciepłej i umiarkowanej. Można zatem stwierdzić, że ssaki te nie występują w zimnych wodach, a nawet w Bałtyku są rzadko spotykanymi zwierzętami.

Gdzie żyją delfiny?
Gdzie żyją delfiny?

Słuch u delfinów

Ponieważ delfiny tworzą potężne stada, posiadają wręcz wybitnie rozwinięty słuch oraz własną gamę dźwięków. Jest ona jednak na tyle bogata, że mimo wielu lat poświęconych na badania, naukowcy wciąż nie odkryli klucza, jakim porozumiewają się delfiny. Co więcej, to właśnie dźwięki oraz doskonały słuch sprawiły, że ssaki te są prawdziwymi mistrzami echolokacji. Pomaga im to na orientację w terenie oraz unikanie przeszkód i innych zagrożeń.

Słuch u delfinów
Słuch u delfinów

Co jedzą delfiny ?

Jako że delfiny żyją w wodach morskich i oceanicznych, ich jadłospis nie jest nieograniczony. Zatem co jedzą delfiny? Mimo że wyglądają niegroźnie, a wiele z nich ma przyjazne usposobienie, to bez wątpienia są one drapieżnikami. Delfiny żywią się bowiem mniejszymi rybami, kałamarnicami, krewetkami czy innymi równie niewielkimi organizmami.

Co jedzą delfiny ?
Co jedzą delfiny ?