Wiele osób uważa czytanie książki za wyjątkowo istotny element swojego życia. Niektórzy nawet uważają dzień bez przeczytania bodajby strony za dzień stracony. Czy nie jest to lekka przesada? Czy może jednak czytanie jest tak ważne jak mówią inni? Co daje nam czytanie książek w rzeczywistości?
Do czytania książek zachęca się już kilkuletnie dzieci. Dlaczego jest tak ważne, aby miały kontakt z lekturą? Bez wątpienia czytanie wzbogaca słownictwo. To właśnie dzięki poznawaniu kolejnych książek oraz historii samoistnie uczymy się poprawności językowej, nabywając przy tym nowego słownictwa. Znaczenie nowo poznanych słów często można odczytać z kontekstu ich użycia, niemniej jednak niejednokrotnie użyte są one wraz z wyjaśnieniem.
Należy zaznaczyć jednocześnie, że wspólne czytanie wzmacnia więzi. Z tego też tytułu zaleca się, aby rodzice codziennie przeczytali dziecku przynajmniej kilka stron lub około 15 minut. Podczas czytania nawiązywana jest specyficzna relacja, jaką śmiało można nazwać nicią porozumienia między rodzicem a dzieckiem.
Jakie jeszcze płyną korzyści z czytania? Bez cienia wątpliwości czytanie ma niesamowity, a zarazem niepodważalny wpływ na wyobraźnię oraz jej rozwój. Dzięki słowom zawartym w tekście, które układają się w opisy, pobudzona zostaje część mózgu odpowiedzialna za wyobraźnię. Wyobraźnia z kolei posiada wiele zalet, a osoba śmiało manipulująca wyobraźnią uzyskuje szereg korzyści.
Wyobraźnia posiada ogromny udział w powszechnie znanej kreatywności. Im większą dana osoba dysponuje wyobraźnią, uchodzi ona za bardziej kreatywną od innych. Co to oznacza w praktyce? Osoba kreatywna nie podlega ściśle ustalonym schematom i często je łamie, tworząc nowe koncepcje. Zazwyczaj okazują się one bardziej praktyczne oraz efektowne od ściśle ustalonych i utartych schematów działania. Dodatkowo osoba kreatywna to niespożyte pokłady pomysłów.
Zaznaczyć należy, że czytanie jest świetnym środkiem naukowym. To właśnie poprzez czytanie uczymy się i zdobywamy wiedzę. Poznajemy nie tylko nowe słownictwo, co również jest formą nauki, ale również pozwala ono zdobyć wiedzę w danym konkretnym temacie. To właśnie poprzez czytanie uzyskuje się najczęściej odpowiedzi na zadawane pytania.
Oprócz jasnych korzyści dla rozwoju umysłowego człowieka należy podkreślić, że czytanie jest jednocześnie wyjątkową formą rozrywki. Pozwala ono na odprężenie po ciężkim, pełnym wymagań dniu. Czytanie obniża poziom stresu, przez co jest czynnością zalecaną również dla osób w depresji.