Ciekawostki o pandach

Pandy to niezwykle miłe, ale zarazem tajemnicze zwierzęta. Mimo że obecnie pandę bez większego trudu spotkać można w wielu ogrodach zoologicznych, to przez długi czas była zwierzęciem niedostępnym. Pandy bowiem zamieszkują tylko jeden rejon na Ziemi. Za główne siedlisko pand uważa się obecnie Syczuan, prowincję Chińskiej Republiki. Jednakże zoolodzy nie wykluczają, że niektóre osobniki spotkać można również w tybetańskich górach.
Pomimo że niedźwiadek ten jest wyjątkowo rzadko występującym okazem, naukowcy badający faunę odkryli pewne niepodważalne informacje o pandzie.

ciekawostki o pandach
ciekawostki o pandach

Jedną z istotnych wiadomości jest fakt, że pandy wielkie obecnie znajdują się pod ochroną władz kraju, w którym żyją. Co więcej, polowanie na pandy od lat jest tam surowo karane, a za naruszenie tego prawa grozi śmierć. Jednakże z racji tego, że współcześnie pandy wielkie występują już w ogrodach zoologicznych na całym świecie, zaobserwowano, jak wyglądają ich codzienne zwyczaje. Jako że kilka z okazów urodziło się już w niewoli, oszacowano również okres ciąży pandy na około 140 dni.

polowanie na pandy od lat jest tam surowo karane
polowanie na pandy od lat jest tam surowo karane

Ciekawostki o pandach można mnożyć, bowiem niewiele ludzi zna ich zwyczaje. Większość słysząc o pandzie, zwyczajnie wyobraża sobie przyjemnego dla oka, niegroźnego niedźwiadka o czarno-białym ubarwieniu, który w dodatku większość dnia odpoczywa. Warto jednak zaznaczyć, że dorosłe niedźwiedzie nie ustępują wielkością ludziom, sięgając nawet 1,5 m wzrostu oraz ważą do 150 kg.

Pandy mają nawet 1,5 m wzrostu oraz ważą do 150 kg
Pandy mają nawet 1,5 m wzrostu oraz ważą do 150 kg

Niewiele osób wie również, że połowę dnia panda spędza na jedzeniu. Pandy jedzą nawet do 12h, przyjmując pokarm osiągający do 15% ich wagi. Jednakże mimo że pandy jedzą sporo, ich organizm potrafi przyswoić jedynie około 20% wartości odżywczych ze spożywanego pokarmu. Jednocześnie nie można uznać tych zwierząt za leniwe, bowiem wbrew pozorom biorą udział w wielu aktywnościach fizycznych. Pandy doskonale wspinają się po drzewach, ale to nie wszystko. Przedstawiciele gatunku tegoż niedźwiadka są świetnymi pływakami, podobnie zresztą jak niedźwiedzie brunatne czy polarne.

Pandy
Pandy

Za ogromną ciekawostkę można uznać, że chociaż pandy zazwyczaj rodzą po dwa małe niedźwiadki, to zazwyczaj przeżywa tylko jeden z nich. Jest to związane ze zwyczajami pand, bowiem rodzice opieką otaczają tylko jedną małą pandę. W związku z tym karmią tylko jedno młode, które zwykle spędza z matką aż 3 lata od chwili narodzin.

Panda
Panda