Kto może jeździć za darmo komunikacją miejską?

Czy można korzystać z komunikacji miejskiej i nie kupować biletu? Owszem! Taki przywilej przysługuje przede wszystkim seniorom po ukończeniu 70. roku życia, ale nie tylko… Sprawdź, kto jeszcze może podróżować bez biletu!

Seniorzy jeżdżą za darmo

wnetrze autobusu

Z komunikacji miejskiej korzystamy bardzo często. Tramwaje i autobusy zarówno w większych, jak i mniejszych miastach, w godzinach szczytu są przepełnione. Z komunikacji miejskiej korzystają rodziny, młodzież dojeżdżająca do szkoły, studenci, osoby pracujące oraz seniorzy. I to właśnie oni, po ukończeniu 70 roku życia, nie muszą płacić za przejazd autobusem lub tramwajem na terenie miast w Polsce. Osoba, która ukończyła 70 lat i chce przemieszczać się komunikacją miejską, musi mieć przy sobie dokument ze zdjęciem umożliwiający potwierdzenie wieku i tożsamości.

Dzieci do lat 7, honorowi dawcy krwi i inni w zależności od miasta

tramwaj

W różnych miastach obowiązują inne zasady przydzielania darmowych lub ulgowych przejazdów komunikacją miejską. W wielu miastach za darmo mogą podróżować dzieci od urodzenia do 30 września roku, w którym kończą 7 lat. W niektórych miastach wprowadzono darmowe przejazdy dla Honorowych Dawców Krwi ( w zależności od miasta, przyjmuje się różne wytyczne, np. w Krakowie należy oddać: 15 litrów krwi – kobieta, 18 litrów krwi – mężczyzna). Inni uprzywilejowani to posiadacze Kart Rodziny 3+, osoby ze wskazanymi niepełnosprawnościami, a także całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzinnych domów dziecka, dzieci z wielodzietnych zawodowych rodzin zastępczych, osoby posiadające status represjonowanego, działacze opozycji, obywatele Polski poszkodowani przez III Rzeszę. Jeżeli poszczególne gminy miasta maja podpisane stosowne porozumienie z miastem, za darmo mogą poruszać się również komunikacją miejską uczniowie np. szkół podstawowych.

Pamiętajmy jednak, że przywileje te są zależne od konkretnego miasta, dlatego należy sprawdzić, jakie ulgi przysługują w mieście, po którym się poruszamy. Zawsze należy także posiadać przy sobie dokument potwierdzający możliwość skorzystania z darmowego przejazdu.