Eksploracja i ochrona ostatnich dziewiczych fragmentów oceanu

CEL: OTOCZENIE OPIEKĄ 20 NIETKNIĘTYCH
PRZEZ CZŁOWIEKA MIEJSC DO 2020 ROKU.

Ocean. Zajmuje 70 % powierzchni naszej planety i kryje niesamowitą różnorodność życia. Zapewnia ludziom jedzenie, pracę i ponad połowę tlenu, którym oddychamy. Służy nam do pływania, żeglugi, eksploracji oraz nauki. Lecz jednocześnie łowimy w nim zdecydowanie za dużo ryb i zanieczyszczamy jego teren. Nasza aktywność sprawia, że jego temperatura rośnie, zaś woda jest coraz bardziej zakwaszona. Jednocześnie ochroną objęte jest zaledwie 3% jego powierzchni.

Pod skrzydłami National Geographic, Enric Sala uruchomił w 2008 roku projekt Czyste Oceany, który na celu ma zbadać i uratować ostatnie dzikie obszary oceanu. Te unikalne ekosystemy są oknem na przeszłość, które ujawnia, jak wyglądały te miejsca, zanim nadmierna eksploatacja łowisk oraz zanieczyszczanie, spowodowały nieodwracalna szkody. Niezwykle ważne jest, aby świat dowiedział się o istnieniu tych rejonów, ich zagrożeniu oraz pomógł je chronić.

 • 4.4

  chronionych
  milionów km2

 • 13

  rezerwatów
  morskich

 • 23

  ekspedycji

Kim jesteśmy. Co robimy. I dlaczego.

Enric Sala stworzył projekt Pristine Seas w 2008 roku, aby pomóc chronić ostatnie nietknięte fragmenty oceanów.

Sala wraz z niewielką ekipą zdeterminowanych naukowców i filmowców, spędzili wiele tygodni na morzu. Tysiące godzin nurkowali i eksplorowali najrzadziej odwiedzane zakątki oceanów – wszystko po to aby odnaleźć obszar, który objęty zostanie ochroną, gdzie morskie życie może się rozwijać przy jednoczesnym zapewnieniu skutecznego zarządzania programem w najbliższych latach.

Współpraca z przywódcami państw, liderami biznesu, organizacjami pozarządowymi, jak również lokalnymi rządami i społecznościami - ma kluczowe znaczenie dla sukcesu tego programu. Nasza kooperacja zainspirowała utworzenie jednych z największych rezerw morskich na świecie.

Czyste Oceany to największa inicjatywa National Geographic poświęcona ochronie środowiska. Towarzystwo The National Geographic Society jest jedną z fundamentalnych organizacji o charakterze non profit, która wspiera nasz ekosystem.

Dowiedz się, gdzie się znajdujemy, poznaj nasz zespół i zanurz się w każdej z naszych ekspedycji, poznając ich ekscytujące historie.