Fotograf i członek Towarzystwa National Geographic, pomysłodawca programu Photo Ark realizowanego przez National Geographic

Joel Sartore jest fotografem, wykładowcą, dziennikarzem, ekologiem, członkiem Towarzystwa National Geographic. Jego zdjęcia regularnie ukazują się na łamach magazynu National Geographic. Wyróżnikiem Sartore jest poczucie humoru oraz typowy dla amerykańskiego Środkowego Zachodu etos pracy.

Sartore, który jest światowej klasy fotografem, rozpoczął realizację programu Photo Ark w swoim rodzinnym mieście Lincoln w stanie Nebraska, a później odwiedził z aparatem 40 krajów, aby stworzyć to niezwykłe fotograficzne archiwum będące zapisem bioróżnorodność naszego świata. Dotychczas udało się mu uchwycić w obiektywie przedstawicieli ponad 6 tys. gatunków. Wszystkie zdjęcia z archiwum mają białe lub czarne tło. Sartore fotografuje zwierzęta duże i małe z równym zaangażowaniem i szacunkiem. Efektem jego pracy są piękne, kameralne i przykuwające uwagę portrety. „To, co robi na nas największe wrażenie, to kontakt wzrokowy który budzi w nas... współczucie i chęć pomocy” - mówi Sartore, opowiadając o portretach zwierząt.

Sartore ma w swoim dorobku wiele książek, m.in. RARE: Portraits of America’s Endangered Species, Photographing Your Family, Nebraska: Under a Big Red Sky i Let’s Be Reasonable. Fani projektu Photo Ark, z którego zdjęcia publikowane są na łamach magazynu mogą dołączyć do dyskusji w mediach społecznościowych (#RatujmyRazem) i odwiedzić stronę NatGeoPhotoArk.org, aby dowiedzieć się, jak wesprzeć projekt.

Prace Sartore ukazują się nie tylko w magazynie National Geographic, ale także na łamach takich tytułów, jak Audubon Time, Life, Newsweek, Sports Illustrated i w licznych publikacjach i albumach. Sartore i jego prace były wielokrotnie pokazywane w ogólnokrajowej telewizji.

Mogliśmy oglądać je w cyklu National Geographic Explorer, wiadomościach NBC Nightly News, programie Weekend Edition emitowanym na antenie stacji NPR oraz w godzinnym dokumencie pt. At Close Range w amerykańskiej sieci PBS. Sartore jest częstym gościem porannego programu CBS Sunday Morning, którego gospodarzem jest Charles Osgood.

Joel Sartore jest absolwentem wydziału dziennikarstwa na Uniwersytecie w Nebrasce. Obecnie mieszka w swoim rodzinnym stanie z żoną i trójką dzieci.

Sartore jest reprezentowany przez wewnętrzną agencję fotograficzną National Geographic NatGeoCreative (NatGeoCreative.com).